Türkiye'deki televizyon kanallarında yayınlanan 'Evlilik Programlarında' egemen evlilik değerlerinin yeniden üretimi
The reproduction of the dominant marriage values i̇n the 'Marriage Programs' being published i̇n Turkish TV channels
- Tez No: 486254
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma ticari televizyon kanallarında yayınlanan evlendirme programlarında, hâkim evlilik değerlerinin yeniden, nasıl üretilip dönüştürüldüğünü sorunsal olarak belirlemiştir. Kültürel çalışmalar sorunsalıyla üretilen bu çalışma, medya metinlerindeki ideolojik yeniden üretimi metin analizi yöntemiyle analiz etmiştir. Medyanın sahiplik yapısının medya içeriklerini magazinleştirmesi neticesinde üretilen evlilik programları, çalışmada eleştirel ekonomi politik yaklaşıma da vurgu yapılmasını gerekli kılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde medyanın kapitalist üretim tarzı içerisinde nasıl yapılandığı sorgulanmış, bu çerçevede küreselleşme, deregülasyon ve neoliberal politikaların medya alanındaki uygulamaları, Türkiye medyasında tekelleşme, standartlaşma ve tektipleşme konuları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ilk insan topluluklarından günümüze kadar gelen süreçte aile ve evliliğe ilişkin literatür incelenmiştir. Ardından Osmanlı/Türk toplumunda geleneksel ve modern aile yapıları tarihsel bağlamda ele alınarak eş seçimini etkileyen faktörler ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise medyada artan magazinleşme eğilimleri ve kadın kuşağı programları tartışılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında, Türkiye'deki televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarından en çok izlenen ve popüler olan iki tanesi seçilmiştir. Bu bölümde 2015 yılında Fox Tv kanalında yayınlanan“Esra Erol'la”isimli ve Show Tv kanalında yayınlanan“Evleneceksen Gel”isimli evlilik programlarından amaçlı örneklem olarak seçilen, her iki kanaldan eşit sayıda olmak üzere toplam 12 program analiz edilerek, hâkim evlilik değerlerinin ideolojik olarak nasıl üretildiği metin analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu çerçevede Türkiye'de egemen olan modern ile gelenekselin iç içe geçtiği karmaşık kültürel değerlerin evlilik programlarında yeniden üretildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study problematically determined how marriage values of dominant marriages were reproduced and transformed in marriage programs published on commercial television channels. This study, which is situated in the scope of research question of cultural studies. It is analyzed the ideological reproduction of media texts by using text analysis method. Moreover in this study, it is also required that emphasis on critical economic and political approach because of tabloidized media contents what consist of marriage programs that produced as a result of the structure of ownership of the media. In the first part of the interview, it was asked how the media was organized within the capitalist mode of production. In this context, globalization, deregulation and applications of neoliberal politics in the media field, monopolization, uniformity and monopolization in the media of Turkey were discussed. In the second part of the study, the literature on family and marriage has been examined from the first human community up to the present day. However, traditional and modern family structures in the Ottoman-Turkish society were examined in the historical context and the factors affecting the selection of the spouse were presented. In the last part of the study, increasing trends in magazines and women focused programs were discussed in the media. In the analysis part of the study, two of the most watched and popular marriage programs on TV channels in Turkey were selected. In this section, a total of 12 programs, randomly selected from the marital programs named as“Esra Erol'la”and“Eveleneceksen Gel”which were published in Fox TV and Show Tv in 2015. Moreover, these programs were analyzed by text analysis method. As a result it is concluded the modern and the traditional values of the complex cultural structure that are dominant in Turkey.