Trade and economic relations between Turkey and Afghanistan in the post-war era: 2001-2013
Savaş sonrası dönemde Türkiye ile Afganistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler: 2001-2013
- Tez No: 486253
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 2001-2013 yillar arasi Afganistan ve Türkiye arasindaki ticaret ve ekonomik ilişkileri ve Türk yatırımcıları için Afganistan'da yatırım ikliminin geliştirilmesini incelemektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci Bölüm'de, 2001 öncesi ve 2001 sonrasında ekonomi ve Afganistan'daki siyasi durum hakkında bilgi verilmekte ve Afganistan'ın temel ekonomik göstergeleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca bu Bölüm'de ülkedeki siyasi gelişmeler ve bu gelişmelerin ekonomik ve sosyal göstergeler üzerindeki etkisi incelenmiş ve Afganistan'ın sosyo-ekonomik kalkınması anlatılmıştır. Bu bağlamda, istihdam durumu, tarım, eğitim, sağlık, kadınların ekonomik güçlenmesi ve Afganistan maden kaynakları açıklanmıştır. İkinci Bölüm'de, Afganistan ve Türkiye'nin ekonomik ilişkileri ele alınmıştır. Bu Bölüm'de, Afganistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihçesi, Afganistan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ve fırsatlar ve sorunlar incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise Afganistan ve Türkiye arasındaki yatırım fırsatları, Afganistan'da Türk yatırımları, Türk yatırımcıları için Afganistan'da yatırım ikliminin geliştirilmesi, büyük kısıt ve zorluklar ve Afganistan'da yatırım bölgesinin geliştirmesi konuları analiz edilmiştir. Her bölüm altında zorluklar, fırsatlar ve öneriler ayrı ayrı açıklanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the trade and economic relations between Turkey and Afghanistan during 2001-2013 and analyzes the current positions of Turkish investment in Afghanistan. The study consists of three chapters. The first chapter gives information about the economic and political situation of Afghanistan before and after 2001, and analyzes main economic indicators of Afghanistan. Furthermore, the chapter briefly states the political situation and its impact on the economic and social indicators. It also describes the socio-economic development, employment situation, agriculture, education, health, women's economic empowerment and mineral resources of Afghanistan. The second chapter illustrates the economic relations between Afghanistan and Turkey. In this chapter, three most important topics are summarized, namely the history of relations between Afghanistan and Turkey, Turkey's assistance on socio- economic field and trade relations between Afghanistan and Turkey. The third chapter is the most important section of the study. It examines the Turkish investments in Afghanistan in terms of challenges and opportunities and gives useful information about the main investment opportunities in Afghanistan. The chapter finally analyzes the current position of Turkish investments and highlights the challenges to strengthen the trade cooperation in Afghanistan by SWOT analysis.