Kurum kültürünün benimsenmesinin örgütsel bağlılık düzeyine olan rolünün değerlendirilmesi: Eskişehir ilinde bir özel okulda uygulama
The evalution of the role of corporate culture adoption of the organizational commitment level: An implementation of private school in Eskişehi̇r
  1. Tez No: 486255
  2. Yazar: YELSİM GÜLDİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz dünyasında her şey hızlı bir değişim yaşamaktadır. Bu değişim teknolojiden toplumsal hayata her alanda kendini göstermektedir. Özellikle küreselleşmenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi yönetim sektöründe de yeni bakış açılarının gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Kurumların bu yeni dönemdeki yönetim anlayışlarının çekirdeğini“önce insan”felsefesi oluşturmuştur. Kurumlarına yüksek düzeyde bağlılık duyan çalışanlar kurumun işleyişine olumlu yönde katkıda bulunmaktadırlar. Bu bağlılığın yaratılmasında en önemli faktörlerden biri de kurum kültürünün çalışanlarca benimsenmesidir. Bu noktadan hareketle çalışmanın ilk bölümünde kurum kültürü ve örgütsel bağlılık kavramlarının derinlemesine incelenmesini içeren bir alanyazın taraması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında ise kurum kültürünün benimsenmesinin örgütsel bağlılık düzeyine olan rolünün değerlendirilmesi amacıyla Eskişehir ilinde bir özel okulda çalışan 56 katılımcı ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; kurum kültürü benimsenme düzeyi arttıkça örgütsel bağlılık düzeyinde de artış olacağı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra uygulama yapılan kurumdaki kurum kültürü benimsenme düzeyi yüksek, örgütsel bağlılık düzeyleri ise ılımlı düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Everything is changing so rapidly in today's world. This change represent itself in every area from technology to social life. Particularly, the fact that globalization takes place rapidly reveals that new perspectives are need in management sector.In these destructive competitive conditions, corporations have developed new management concepts in order to abla to sustain their asest. This is why the management of corporations, has created to philosophy of“people first”in this new area. Employees who are highly committed to their organizations contribute positively to the functioning of the organization. One of the most important factors to create this commitment is the adoption of organizational culture by employees. In the first part of this work, a survey of the literature was carried out which included in depth analysis of the concepts of corporate culture and organizational commitment. In the implementation of the study, a survey study was conducted with 56 participants working in a private school in Eskişehir in order to evaluate the role of the adoption of institutional culture on organizational commitment.According to the results of the research; the level of organizational commitment will increase as the level of corporate culture adoption increases.In addition to this, it has been concluded that the level of institutional culture adoption is high and organizational commitment levels are moderate.