Güney Kore'ye göçün nedenleri ve Güney Kore halkının Asyalı göçmen algısı
The reasons of immigration to South Korea and South Korean's perceptions about Asian immigrants
- Tez No: 486262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
1990'dan itibaren çok sayıda göçmen özellikle çalışmak ve evlenmek üzere Güney Kore'ye göç etmeye başlamıştır. Kore'deki eğitim sisteminin gelişimiyle birlikte Koreli kadınlar köyden kente göç ederken ülke genelinde de eğitimli insan oranı hızla yükselmiştir. Bu durum, düşük ücretli göçmen işçilerin, mavi yakalı işlerde çalışmak istemeyen Korelilerin yerine istihdam edilmesine, kente göç eden Koreli kadınların yerini de göçmen gelinlerin almasına neden olmuştur. Böylece Güney Kore, çokkültürlü bir toplum olma yolunda ilk adımı atmış ve çokkültürlülük“damunhwa (다문화)”, akademik tartışmalarda, yazılı ve görsel basında, hükümetin yeni politikalarında yerini almıştır. 51 milyonluk nüfusun henüz % 3'ünü oluşturan göçmenlere yönelik politikaların hızla hayata geçirilmesiyle, çokkültürlü aileleri desteklemek amacıyla 200'ü aşkın kültür merkezi, 42 göçmenlik ofisi ve şubesi gibi kurumlar açılmıştır. Öte yandan hükümetin çalışmaları Koreliler tarafından yeterli görülmezken, tehdit algısı nedeniyle göçmenlere yönelik ayrımcı tutum ve davranışlar ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda tezde, göçün boyutu daraltılarak Asya ülkelerinden (Çin, Japonya, Kuzey Kore, Endonezya, Kamboçya, Vietnam, Filipinler, Tayvan ve Tayland) Güney Kore'ye 1990'dan günümüze kadarki göçün nedenleri ve Güney Korelilerin Asyalı göçmen algısı, tutum ve davranışları birinci ve ikinci elden verilerle harmanlanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1990, a great number of immigrants have migrated to South Korea, specially to marry or work. The development of the Korean educational system has resulted in Korean women migrating from rural to urban areas, and in an increase of the number of educated people countrywide. For these reasons, low-paid migrant workers are employed instead of Koreans who don't take blue-collar jobs, immigrant brides have begun taking the place of the Korean women who have migrated to urban areas. This way, South Korea is taking the first step towards becoming a multicultural society. Multiculturalism“damunhwa (다문화)”has taken place in academic discussions, printed and visual media and new policies of the government. The policies for migrants -who 3% of the 51 million population- have been rapidly put into practice, thus over 200 culture centers to support multicultural families and 42 migration offices and branches were opened. Yet, governmental actions are not found adequate by Korean citizens and because of the Koreans' threat perception for Asian immigrants, discrimination, attitudes and behaviours have also emerged. In this context, the research scope of this thesis was limited to Asian countries -China, Japan, North Korea, Indonesia, Cambodia, Vietnam, Philipines, Taiwan, Thailand-, which are examined to set reasons for migration from Asian countries to Korea from 1990 to present day; South Korean people's perceptions about immigrants, attitudes and behaviours are also researched, by blending first and second hand data.