The need of employee empowerment to improve the customer services. A case study of (MIC) in the North of Iraq
Müşteri hizmetleri geliştirmede personel güçlendirme ihtiyacı. Kuzey Irak Bölgesinde (MIC) örnek bir olay
- Tez No: 486317
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Modern yönetim, yönetimsel çalışma sistemi ile başa çıkmak için daha kapsamlı kavramlar bünyesine dâhil etti ve bu modern kavramlar bir süre önce kurumlarda ve organizasyonlarda kapsamlı kaliteyi teşvik etme çabalarını yaygınlaştırmak maksadıyla başladı. Kavram, güç kelimesinden türetilmiştir. Çoğu tanım, çalışanların yetkilendirilmesinin işlevsel özellikleriyle beraber yönetim ve iş ile alakalı mevzularda bir saygı göstergesi olduğuna katılır. Öyle ki bu vasıtayla çalışanlar kendi kararlarını ve uygulamalarının sorumluluğunu alma salahiyetine sahip olurlar. Bu çalışmada, çalışanların Irak Cumhuriyeti Kürdistan'ınına bağlı Erbil şehrindeki ticari şirketlerden birinde müşteri hizmetlerini geliştirmelerine olanak sağlama etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek için bir anket tasarlanmış, geliştirilmiş ve bir örneğe dönüştürülmüştür. Anket verilerinin değerlendirilmesinde sosyal bilimler için istatistik programı (SPSS) kullanılmıştır. Bu araştırma bilimsel kaynaklara dayanarak müşteri hizmetlerini geliştirmek için çalışanları yetkilendirme ihtiyacını tasvir etmektedir. Verilerin düzenlenmesinden sonra korelasyon, gerileme ve daha fazla istatistiksel model uygulamaya başladım. Verilerle eşleşen iki ihtimal var; Bağımsız değişken (çalışanların güçlendirilmesi yolları) iyi yapılırsa, bağımlı değişken üzerinde (müşteri hizmetleri) belirgin bir etkisi olur veya tam tersi geçerlidir. Sonraki bölümlerde daha detaylı bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Modern management introduced within advanced concepts to deal with the administrative work system and these modern concepts began some time ago, as it began to spread efforts to promote quality comprehensive in institutions and organizations. This force takes several forms of specialization according to which they are applied to, and in the science of management, there is a group of elements that can be considered aspects of force enables the employee to perform his work better, such as the validity, responsibility, knowledge, appearance, technology, relationships, money, personal trait. The study aimed to identify the effect of enabling employees to improve customer service in one of the commercial companies in the Republic of Iraq from the Kurdistan city of Erbil. To achieve the objectives of the study, a questionnaire was designed, developed, and distributed to a sample. The statistical package for social sciences (SPSS) was used to analyze the questionnaire data. This research illustrates the need of employee empowerment to improve customer services depending on scientific resources. In the theoretical section and depending on the data received from my questionnaire survey in MIC in the empirical section. After organizing the data I started applying correlation and regression and more, statistic model, there are two probabilities that match with the data which is; if the independent variable (ways of employee empowerment) is well done it will have an obvious impact on the dependent variable (customer service) and vice versa, more details will be in next chapters.