İstanbul'da alt sosyo-ekonomik statüye mensup boşanmış kadınların boşanma sonrası yaşadıkları sorunlar üzerine niteliksel bir araştırma
A qualitative research on post-divorced problems of women in the sub-socio-economic status in Istanbul
- Tez No: 486366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, boşanmış kadınların yaşadıkları sosyokültürel ve sosyoekonomik sorunların ortaya konduğu bir çalışmadır. Araştırmanın amacı kadınların yaşadıkları toplumsal sorunların, onların üzerinde bıraktığı etkiyi anlayabilmek ve toplumsal duyarlılıklarının bir ürünü olan sivil toplum kuruluşlarının kadınların günlük yaşamlarına ne kadar erişebildiklerini incelemektir. Geleneksel algılar ve ekonomik imkansızlıklar sebebiyle boşanma sonrasında daha çok zorlanan sosyokültürel düzeydeki kadınlarla yapılan görüşmelerin feminist metodoloji ile analiz edilmesine önem verilmiştir. Kadınların büyük baskı ve zorluklar yaşadıklarını, her yönden köşeye sıkıştırıldıklarını açığa çıkaran bu araştırma aynı zamanda bu mücadelelerini ve direnişlerini de analiz etmektedir. Araştırmada boşanmış kadınların maruz kaldıkları baskı, dışlanma, yargılanma ve taciz, bu toplumsal tutumların kadınların duygusal yaşantılarına etkilerini incelemektedir. Kadınların yaşadıkları zorluklarla mücadele hikayeleri, sahip oldukları güç ve umutları da temalar halinde incelenmiştir. Kadınların güçlenmesinde etkili olabilecek sivil toplum kuruluşlarının (STK) boşanmış kadınların duygusal dünyaları ve toplumsal algılar hakkında farkındalık ve faaliyetleri de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a study of sociocultural and socioeconomic problems experienced by divorced women. The aim of the research is to understand how women are affected by their social problems and to examine how much NGOs, a product of their social sensitivities, can reach daily lives of women. Feminist methodology has been used when analyzing especially the interviews with women in the socio-cultural level, which are more difficult due to traditional perceptions and economic difficulties, after the divorce. This research, which reveals that women are experiencing great pressures, hardships and being squeezed into corners from every direction, also analyzes their resistance and struggles in these situation. The pressures, exclusions, prejudice and harassment to the divorced women and the effects of these social attitudes on the emotional experiences of these women are examined in the study. Their stories of struggling with the difficulties they have lived and the strengths and hopes they possess have also been studied thematically. The awareness and activities of non-governmental organizations (NGOs), which may be effective in the empowerment of women, about emotional worlds and social perceptions of divorced women are also being discussed.