Kişilerarası ilişkilerin, duygu düzenleme güçlüğünün ve kaygının bağlanma stilleri ile ilişkisi
The relation between attachment styles and interpersonal relationships, emotion regulation difficulties, and anxiety
  1. Tez No: 486367
  2. Yazar: İPEK SARIBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ESİN UZUN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada kişilerarası ilişkiler, duygu düzenleme güçlüğü ve kaygının bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda katılımcıların çocukluk çağında maruz kaldıkları örselenme yaşantılarının da bağlanma stilleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini yaş ortalaması 24 olan üniversite öğrencileri ve çalışan genç yetişkin bireyler oluşturmuştur. Katılımcılara internet üzerinden ulaşılmıştır. Katılımcılara Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ), Kişilerarası İlişkiler Ölçeği (KİÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) verilmiştir. Belirtilen ölçeklerin yanı sıra katılımcılara araştırma hakkında bilgi sahibi olabilecekleri ve istenildiği takdirde araştırmayı bırakabileceklerine yönelik aydınlatılmış onam formu ve kişisel bilgi formu da verilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için SPSS kullanılmıştır. Verilerin analizinde İlişkisiz Gruplar t Testi, Pearson's Korelasyon Matriksi, K Ortalama Kümeleme Analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın bulgularına göre, YİYE-II'den elde edilmesi beklenen dörtlü bağlanma stillerinin elde edilememesi sonucu bağlanma stilleri, güvenli bağlanma stili grubu ve güvensiz bağlanma stili grubu olarak ayrılmıştır. Güvensiz bağlanma stili grubunun DDGÖ'nin alt ölçeklerinden, KİÖ alt ölçeklerinden ve BAÖ'den güvenli bağlanma stili grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde ayrışmıştır. Güvensiz bağlanma stili grubunun, güvenli bağlanma stili grubuna göre duygu düzenleme güçlüğü yaşadığı, kişilerarası ilişkilerde ketleyici ilişki tarzını kullandığı ve daha kaygılı oldukları bulgularına ulaşılmıştır. ÇÇTÖ'nin fiziksel istismar ve cinsel istismar alt ölçeklerinde ise anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study's aim examine the relationships between interpersonal relationships, emotion regulation difficulties and anxiety with attachment styles. Also, examined that relationships between participants' childhood trauma experinces and attachment styles. This study's sample include university students and young adults, participants age avarege is 24. Questionnaires which were used in this study were via on the internet. The participants were applied 'Closed Relationships Inventory- Revised', 'Difficulties in Emotion Regulation Scale', Interpersonal Relationships Questionnaire', 'Beck Anxiety Inventory' and 'Childhood Trauma Questionnaire'. Also participants applied informed conset which included information about the study and demographic information consent. Using SPSS for statistically analyze the acquired data. Independent sample t Test, Pearson's Correlation Matrix, K-Means Cluster Analyses and One Way ANOVA used to analyze and interpret the findings. For this study sample, participants did not divided four attachment styles category because of that findings interpret on insecure attachment style group and secure attachment style group. The results of the study indicate that insecure attachment style group was statistcally different from secure attachment group in Difficulties in Emotion Regulation Scale's subscales, Interpersonal Relationships' subscales and Questionnaire, Beck Anxiety Inventory. Acordingly this study results, insecure attachment group experienced difficulties in emotion regulation and interpersonal relationships than secure attachment group. In addition, insecure group have more anxiety that secure group. Also, secure attachment group and insecure attachment group were not statistically different from each other in Childhood Trauma Questionnaire's physical abuse and sexual abuse subscales.