Kasların mekanik özelliklerini incelemek için gerekli uzunluk uyarılarını üreten bilgisayarlı bir sistem
A Computer based system to produce the necessary length stimuli in order to investigate mechanical properties of muscle
  1. Tez No: 48642
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERDEM TEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET: Bu çalışmada düz kasların kasılma mekanizmasını incelemek için gerekli temel mekaniksel değişkenler kuvvet, uzunluk ve zamanın doğru ölçümünü sağlayacak bilgisayar kontrollü bir sistem oluşturulması amaçlanmıştır. Bunun için değişik sistem elemanları oluşturulmuş ve bölümümüzde bulunan elemanlar kullanılmıştır. Bilgisayarda yazdığımız programlarla, istediğimiz zamansal formda ve genlikte hazırladığımız sayısal sinyallerin, D/A çevirici ünitesi yardımıyla analog sinyallere çevrilmesi sağlanmıştır. Değişken kazanç amplifikatörü üretilmiş ve bu analog sinyallerin bir elektromagnetik vibratörü çalıştırması için gereken genlik değerleri elde edilmiştir. Böylece istenilen genlikte ve hızda uzunluk uyarıları elde edilmesine çalışılmıştır. Elde edilen uzunluk uyarılarının elektromagnetik vibrator tarafından kasa iletildiği anda, bu uzunluk uyarılarının doğru ölçümü için optik bir yerdeğiştirme transdüseri oluşturulmuştur. Bu transdüserin çalışma karakteristiklerini belirlemek İçin bir ölçüm sistemi tasarlanmış ve yaptırılmıştır. Deney sistemimizdeki optik yerdeğiştirme ve kuvvet transdüserlerinden alınan analog sinyallerin bilgisayarla kontrolü için gereken programlar yazılmış, bir amplifikatörün iki kanalında büyütülerek A/D çevirici üniteleri yardımlarıyla sayısal sinyallere çevrilmesi ve saklanması sağlanmıştır. Sistemimizin düz kas mekaniğinin ölçümüne uygunluğunu belirlemek için, deney sistemimizdeki elemanların mekanik özellikleri frekansa göre incelenmiş, çalışma karakteristikleri belirlenmiş ve 4 adet erkek kobaydan alınan taenia coli preparadarına adım ve sinüzoidal uzunluk uyarıları uygulanarak kuvvet cevapları örnek olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The aim of this study is to investigate the basic mechanical variables, such as force, length and time of the contraction mechanism of smooth muscles by a computer controlled system. Different system components are used which are constructed for this setup. With the aid of computer programs and D/A converter, the numeric signals, that are programmed in the desired wave form and amplitude, are converted to analog signals. Variable gain amplifier was constructed and used, in order to drive the electromagnetic vibrator by the analog signal. Thus, neccessary amplitude and frequencies for the length changes were obtained. The length changes that are applied by the electromagnetic vibrator to the muscle are measured just at the moment of application by an optic movement transducer. To detect the working characteristics of this transducer, a measurement system was designed and constructed. Analog signals that are obtained from optic movement sensor and force transducer are converted and saved as numeric signals by the two A/D coverter channels and computer programs which were prepared by us. The channels of an amplifier are used to obtain big enough signals for A/D converter channel inputs. To find out the compatibility of our system for the measurement of smooth muscles mechanics, the mechanical features of our experimental setup components are detected by means of frequency and working characteristics. Step and sinusoidal length forces are applied to the preparates of 4 male guinea pigs and responses are saved as a samples.