Monoklonal antikor üreten hücrelere antibiyotiklerin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 48643
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada penısılın G-K· tuzu. amoksısılın, ampisilin. az.idosilin. azitromısın. sefazolin. sefadizım. gentamisın sulfat, ofloksasin, siprofloksazin gibi antibıyotiklerın insan serum albuminine karşı monoklonal antikor üreten 1 G2 hücre kültür sisteminde antıkor sentezıne etkileri incelendi. Bu amaçla 1 G2 hücreleri, her bir antibiyotik için belirlenmiş minimum inhibisyon konsantrasyonunun (MIC) 5, 1 O, 25, 50 katı antibiyotiklere maruz bırakılarak, belirli zaman aralıklarında (8, 16, 24 saat) hücre kültür üst sıvıları alındı ve bu kültür üst sıvılarındaki antikor derişimi EUSA yöntemiyle belirlendi. Kullanılan antibiyotiklerden ofloksazin ve siprofloksazin,n antikor deriş iminde azalmaya, azidosilin ve azitromisinin MIC değerinin 1 O katı konsantrasyonda antikor derişiminde bir artışa neden olduğu, diğer antibiyotiklerin ise antikor derişiminde önemli bir değişikliğe yol açmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
in this study, the effects of the antıbiotics such as the penicillin G-K ... salt, amoxicillin. ampicillın, azidocillin, azitromicin, cefazo\in, cefodizime, gentanıicin sulfate, ofloxacin and ciprofloxacin on the antibody synthesis in the 1 G2 celi cultural systern, that produces monoclonal antibodies against hunıan serum albumin have been investigated. For this purpose, 1G2 cells, having been gıven 5, 10, 25, 50, fo\d antibiotic doses of !he MIC values and 4, 8, 16, 24, hours later have been evaluated by their upper cultural liquids and by the ELISA method. Among the antibiotics that were used, both ofloxacin and ciprofloxacin reduced !he antibody concentration. Azidocillin and a2itromicin increased the antibody concentration 10-fold MIC concentrations. On the other hand it was found !hal !he rest of the antibiotics used ın his study had no significant effect irrespective of MIC concentrations