Akciğer kanseri ve kanser dışı akciğer hastalıklarında serum CA-125, ferritin, doku polipeptid antijen düzeyleri
Serum levels of CA-125, ferritin and tissue polypeptide antigen in lung cancer and benign diseases of the lung
  1. Tez No: 48646
  2. Yazar: IŞIL OLCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Primer akciğer kanserli ve kanser dışı akciğer hastalığı olan olgularda serumda CA-125,ferritin ve TPA'nın (Doku poüpeptid antijen) tam değerleri araştırılmıştır. 10 SCLC, (Küçük hücreli akciğer kanseri) 15 kanser dışı akciğer hastalığı, 20 NSCLC (Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri) olgusu çalışma kapsamına alınmıştır. Serum TP A düzeyi malign olgularda özellikle NSCLC'de kanser dışı olgulardan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. (pO.0001) Doğruluk ve seçicilik oranına göre TPA NSCLC için üzerinde durulması gereken önemli bir tümör belirleyicisidir. Serum CA-125 düzeyi 3 grup olguda anlamlı farklılık göstermemiştir. (p=0.9167) Doğruluk oram % 50, seçicilik oram % 60 bulunmuştur. Bronkoalveoler lavaj sıvısında CA-125 düzeyinin araştırılması daha yararlı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The diagnostic value of serum levels of CA-125,TPA and ferritin in pulmonary malignancies were evaluated. 10 SCLC,20 NSCLC and 15 patients with benign lung disease were included in this study. The mean concentration of CA-125 in patients with lung cancer (75+ 19) was not different from than in those with benign disease (54± 12) (p=0.9167).At a cut off value of 30 U/ml,CA-125 had a sensitivity of % 50,specificity of % 60. These findings suggest that bronchoalveoler lavage CA-125 levels may be more useful than serum levels as a diagnostic tool. The mean concentration of TPA in NSCLC patients (427+ 5) was higher than in SCLC patients (260+ 8) (pO.OOOl).At a cut-off value of 120 U/L TPA had a sensitivity and specificity of % lOO.These findings suggest that TPA may be an important diagnostic and prognostic marker for NSCLC.