İ.Ü. Onkoloji Enstitüsü'nde radyoterapi uygulanan meme kanserli hastalarda çeşitli ışınlama tekniklerine göre kalbin aldığı dozun araştırılması
An Examination on cardiac doses in radiotherapy of breast cancer patients
- Tez No: 48652
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
91 8- ÖZET Sol memeye, meme koruyucu cerrahi sonrası, tanjansiyel ışınlama tekniği ile yapılan radyoterapide kalbin bir bölümü primer radyasyon alanı (huzmesi ) içinde kalmaktadır. Bu çalışmada, gamma ışınları ile(Co-60) sol meme tanjan- siyel ışınlama yöntemiyle yapılan radyoterapide kalbin aldığı dos ölçülmüştür. Rando fantomda yapılan çalışmada eğik düz lemle açılı ve açışız tedaviye giriş pozisyonunun ve tedavi alanının seperasyonunun kalp dozları üzerine etkisi araştı rılmıştır. Doz volüm histogramları İle ışınlama teknikleri ne göre kalp dozları volümetrik olarak değerlendirilmiştir. Rando fantomun simülasyonu yapılmış ve tedavi şartların da Bilgisayarlı Tomograf isi(BT) çekilmiştir. Anatomik yapı sı bu fantoma uyan bir hastanın BT' sinden yararlanarak fan tomda kalbin yeri tespit edilmiştir. Tedavi planlama siste mine digitizer ile BT kesitleri girilerek çeşitli ışınlama şekillerine göre izodoz eğrileri elde edilmiş ve termolumine- sans dozimetreler kullanılarak ilgili noktaların dozlaları ölçülmüştür. Eğik düzlemin açılı kullanılması, eğik düzlemin sıfır derecede kullanılmasına göre kalp volüm dozunu azaltmakta fa kat özellikle Obtus Marjinal arterin nokta dozunu artırmakda- dır. Eğik düzlemin açılı kullanılması kalp volümü dozunun, eğik düzlemin sıfır derecede kullanılması durumuna göre daha da düşük olmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
92 9- SUMMARY Early and late radiation induced effects on the heart are closely related to the irradiated volume and the dose fractional and total. After breast conserving surgery, during radiotherapy of left breast using the tangential irradiation technique, a part of heart is inevitably included in primary irradiation area. In this study, the dose that the heart received due to tangential gamma irradiation (Co-60 50Gy/25 fractions) of the left breast was measured. In the experiments performed with the rando phantom the effects of the tilt board angle and se- peration of the treatment area on cardiac doses during irra diation were measured using TLD. Under treatment conditions, thorax CT images of the ran do phantom were obtained. These CT slices were later reconst ructed treatment planning system using a digitizer and isodo- se curves were obtained. Cardiac doses were volumetricly eva luated according to varation in irradiation techniques using dose-volum histograms. Meanwhile, reference point doses were also recorded. As a result it was found that the use of tilt board in creases obtuse marginal artery reference point doses while decreasing volume doses. It was observed in these fractional irradiations that 10% of the cardiac volume dose remained un der 40Gy and that 2.5% volume dose did not reach beyond 46Gy.