Meme kanserli olguların ilave doz ışınlanmasında kullanılan interstisyel Ir-192 yöntemiyle, eksternal elektron ışınlama yönteminin fiziksel karşılaştırılması ve klinikte tedavi seçimi kriterlerinin araştırılması
- Tez No: 22696
- Danışmanlar: PROF. DR. NİJAD BİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
56 7. SONUÇ VE ÖZET Son yıllarda erken evre meme kanseri tedavisinde, memeyi korumak amacıyla sınırlı cerrahi ve radyoterapi yöntemi yaygın olarak kullanılmakta, hastanın bütünlüğü ve kozmetik görünümü bozulmadan tedavi edilmektedir.Bu amaçla meme kanseri radyoterapisinde genel meme ışınlamasına ek olarak tümör alanına boost yapılmasının gerekli olup olmadığı.yapılacak bu ilave ışınlamanın hangi metotlar kullanılarak uygulanmasının yeterli ve kolay olacağı uzun yıllardır araştırılmaktadır. Memeye ilave ışınlama yapılmasına karar verildiğinde, bu ışınlama genellikle iki ayrı yöntemle yapıl maktadır.Yöntemlerden birisi çıkarılmış olan tümör bölgesinin eksternal elektron huzme ısınları ile ısmlanmasıdır. Diğer yöntem ise, cerrahi olarak bu bölgeye yerleştirilecek plastik tüpler aracılığı ile interstisyel iridyum-192 ısmlamasıdır. Bu çalısmada,eksternal elektron huzme ışınlaması ile inters tisyel iridyum ışınlama yönteminin özellikleri fiziksel açıdan karsılastırılmıştır. Bu karşılaştırma için. I. ü. Onkoloji Enstitü- ' sünde meme boost ışınlaması olarak elektron huzme ışınlaması ve57 interstisyel Ir-192 ışınlaması uygulanmış hastaların doz dağılımları değerlendirilmiş ve TLD ile deneysel dozimetrik çalışmalar yapılmıştır.Bu çalışmanın sonucu olarak: 1- î.ü. Onkoloji Enstitüsünde meme kanseri boost tedavilerinde, elektron huzme ışınlama yöntemi ve interstisyel iridyum-192 ışın lama yöntemi uygulanmaktadır. 2- Her iki yöntemin birbirine önemli bir üstünlüğü yoktur. 3- îki yöntemin doz dağılımlarını karşılaştırmak;teknik farklı lığı nedeniyle homojenlik ölçütlerinin uymaması ve memede uygulama yerlerinin farklılığı nedeni ile hem zor, hem de yararlı değildir.Eksternal elektron huzme tedavileri doz dağılımlarında olduğu gibi. interstisyel tedavilerde karşılaştırılabilir bir tedavi volümü homojenitesi elde etmek imkansızdır ve bir implantta planer doz hızı değişimlerini minimal ize etmeyle bir implant başarılı ve kalitelidir. 4- a) Elektron huzme ışınlaması ;meme dokusu kalınlığının ve eğimi nin az olduğu küçük memelerde, yüzey el tümörler, kotlara yakın tü mörler, meme üst iç kadranda ve özellikle medial yerleşimli tümörlerde doz dağılım ve tedavi özelliği açısından implatlara göre avantaj 1 ıdır.En uygun enerji 9-12Mev'dir. Ayrıca, set-up kolaylığı, implantlara göre daha az masraf ve radyoterapistin az zamanını al ması avantajları arasında sayılabilir. b) interstisyel ışınlama ;daha az normal dokunun ışınlanması, yük sek boost dozu gerektiği zaman ( 20Gy ve üstü).derince tümörlerde elektron huzme tedavisine göre avantajlıdır.Ayrıca implant lar; te davi volümü büyüklüğüne göre iridyum tellerinin ayarlanabilmesi, target volüm kalınlığına göre tedavi planı yapılabilmesi (tek. iki,58 üc plan, tellerin ve planların aralıklarının ayarlanabilmesi), doz dağılımlarındaki küçük düzensizlikleri implanttaki tellerin farklı tedavi zamanları ile düzeltilebilmesi ve istenilen implant geometrisini elde etmede aksesuarların çeşitliliği, eksternal cihaz verilerine bağlı kalınan elektron huzme ışınlamasına göre avantajlıdır. 5- Kullanılacak yöntemin kararı, yöntemlerin fiziksel özelliklerinden çok, ki inikteki durumla yakından ilgilidir. Elektron huzme ışınlamasına uygun özellik ve volümde bulunan memelerde bu yöntemin kullanı İması, interstisyel yöntemin özelliklerine uygun konumdaki memelerde de interstisyel iridyum uygulamasının yapılması daha gerçekçi olacaktır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Conservative surgery and radiotherapy have been practiced widely for the recent years in the treatment of early breast car cinoma. The purpose of these combined treatment modality is the' protect breast tissue as much as possible from major surgery and provide reasonably good cosmotic apperance of the breast. There is also another issue which is being studied extensively is whether given or not given boost dose to lumpectomy site after whole breast irradiation. If it was decided to give boost dose to lumpec tomy area, this could be achived by appropriate electron beams or interstitial radioactive Ir-192 wires. In this study, physical aspects of electron beams and inters titial Ir-192 wires implant have been compared with each other. For this purpose we analyse the dose distrubution and dosimetry with TLD of electron beams and Ir-192 implant treatment regimes on the patients who were admitted to Oncology Institute of Istan bul. The results of this analysis as follows; 1. Boost doses have been given to breast cancer patients at60 Institute of Oncology in Istanbul after tumorectomy and external breast irradiation by electron beams or interstitial Ir-192 imp lant. 2. Both electron beams and Ir-192 interstitial implants give approximately the same results. 3. It is not good idea to compare the dose distributions of the electron beams and interstitial Ir-192 wires in the treatment of breast cancer. Since it is not possible to obtain homogen dose distribution in interstitial implant treatments. 4. a »Electron beam treatment has certain advantages over inters titial implants for treatment of small breast.superficial tumors, timors of upper medial and medial quadrants. We prefer an external boost given by electrons in the energy range of 9-12MeV.The other advantages of electron beams are: easiness of set-up of the pati ents and to be more economic procedure b) Interstitial implants have some advantages over electron beams treatment for ssparing normal tissues from irradiation and facility of the higher radiation boost dose to breast. 5. The selection of the type of modality for giving boost dose to the breast is related to factors of patients and tumor and not related to the physical characters of electrons beams and inters titial implants.