Türkiye'ye yerleşme amacıyla gelen Ahıska Türklerine yönelik göç yönetimi stratejisi
Turkey's emigration administration strategy to Ahiska Turks who come for settling into Turkey
  1. Tez No: 486528
  2. Yazar: DAMLA MURSÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmanın temel araştırma konusu, Türkiye'de önemli bir nüfusa sahip Ahıska Türklerinde göç algısı ve çeşitli ülkelerden Türkiye'ye göç ettiklerinde kamusal alanda karşılaştıkları sorunlardır. Bu çalışma, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Gürcistan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye göç ederek farklı şehirlerde yaşamakta olan Ahıska Türklerinin Türk toplumuna nasıl entegre olabildiklerini/neden entegre olamadıklarını ortaya koymaya çalışacak, sorun alanlarına yönelik çeşitli politika önerileri sunacaktır. Araştırma, Ahıska Türklerinin Türkiye'deki mevcut yaşam koşullarını, yaşadıkları yerleşim yerlerini ayırt etmeksizin ele almakta ve kamusal alandaki görünürlüklerine odaklanmaktadır. Çeşitli ülkelerden göçle gelen Ahıska Türklerinin sosyo-demografik özellikleri ve yerel/ulusal ölçekteki mekanizmalara katılım düzeyleri, önemli bir gösterge olarak Türkiye'deki demokrasi pratikleri ile özdeşleştirilebilecektir. Aynı zamanda Türk soylu etnik bir grup olan Ahıska Türklerine yönelik göç politikası hakkında literatüre kuramsal ve ampirik olarak özgün bir çalışma ile katkı yapılmış olacaktır. Çalışma yöntemi, alan araştırması ve buna bağlı olarak yapılacak yüz yüze görüşme ve gözleme dayalı araştırma yöntemi üzerine kurulmuştur. Ahıska Türkleriyle derinlemesine mülakatlar yapılmış, hazırlanan soru formları aracılığıyla kendilerine yarı yapılandırılmış anket soruları yöneltilmiştir. Göç politikalarının kitlesel göç hareketleri doğrultusunda şekillendiği günümüzde Türkiye, kitlesel göçler dışında kalan yerleşik halde bulunan göç aktörlerini de göz önünde bulundurmak durumundadır. Bu çalışma, Türkiye'nin son dönemde tartıştığı göç olgusuna ilişkin yaklaşımlara Ahıska Türkleri ile yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan, aynı zamanda göç aktörlerinden biri olarak değerlendirilmeyi hak eden Ahıska Türkleri hakkında geliştirilebilecek bir göç politikası önerisi getirmeyi hedefleyen özgün bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
The main research objects of the study are migration perception of Ahiska Turks who have significant population in Turkey and problems confronted in public sphere in case of emigration from various countries. This study tries to find out how Ahiska Turks who migrate from Azerbaijan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Georgia and Ukraine to Turkey and live in different cities in Turkey, integrate to Turkish society/why unable to integrate; to propose political solutions regarding problems. Research focuses on current living conditions of Ahiska Turks living in Turkey without making any discrimination about settlements and their visibilities in public sphere. Socio-demographic characteristics of Ahiska Turks and their participation level of local/national mechanisms will be identified with democracy practices of Turkey as an essential indicator. Also it will contribute to the literature as a conceptual and empirical original study which is about migration policy to Turkish based ethnic group of Ahiska Turks. Methodology of this study is based on field study, face to face interviews and empirical research methods. In-depth interviews were conducted and semi-structured interview questions were directed to Ahıska Turks. Turkey has to take into consideration the migration actors not included in mass migration movements but already settled in Turkey. This study is an original research that aims to bring forward a proposal on migration policies for Ahiska Turks who deserve to be considered as one of the migration actors and to give a new impulse to the approaches to migration phenomenon which is highly disputed in Turkey recently.