Onkoloji alanında çalışmanın hekimlerin anksiyete ve depresyon düzeyi üzerindeki etkileri
The Effects of working in the field of oncology on the levels of depression and anxiety of the physicians
  1. Tez No: 48655
  2. Yazar: ZELİHA BABAYİĞİT (İYİDOĞAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAKUT IRMAK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
76 VI- ÖZET Bu çalışmamızda onkoloji alanında çalışmanın hekimlerin anksiyete ve depresyon düzeylerini nasıl etkilediğini araştırmak için İ.Ü.Onkoloji Enstitüsünde görev yapan 27 hekim ile, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü ve Dermatoloji Bölümünde görev yapan yine toplam 27 hekimle görüştük. Çalışmada hekimlere sırasıyla, taraflınızdan hazırlanan ve hekimlerin sosyodemografîk özelliklerinin yanısıra çalışma ortamlarında ne tür problemlerle karşılaştıkları, teşhisi hastaya nasıl sundukları gibi çeşitli konulan açığa çıkarmayı amaçladığımız Bilgi Formunu, Spielberger Durumluk-Sürekli Anksiyete ölçeğini ve Beck Depresyon Envanterini uyguladık. Elde ettiğimiz bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: Araştırmamızda, Deney Grubunu oluşturan Onkoloji Kliniğinde çalışan hekimler ile, Kontrol Grubunu oluşturan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü ile Dermatoloji Bölümünde görev yapan hekimlerin, a) Sürekli Anksiyete düzeyleri b) Durumluk Anksiyete düzeyleri c) Depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.77 Ayrıca, gerek Deney ve gerekse Kontrol grubundaki hekimlerin Durumluk ve Sürekli Anksiyeteleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bunların yanısıra, deney grubunu oluşturan hekimlerin çalışma süreleri ile durumluk anksiyete düzeyleri arasında negatif bir korelasyonun bulunduğu da bulgularımız arasındadır. Bunun dışında, çalışma süresi ile sürekli anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında her iki grup için de anlamlı sayılabilecek bir korelasyonun varlığı tesbit edilmemiştir. Onkoloji kliniğinde çalışmak depresyon ve anksiyetede bir artışa neden olmuyorsa da bu alanda bir çok sorunun yaşandığı ve çözümlenmeleri gerektiği şüphesizdir, özellikle hekim-hasta arasındaki iletişime dayanan ve psikolojik kökenli problemler için hekimin eğitimi yetersiz kalmakta ve desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bu problemler konusunda hekime yardım sağlamanın onların mesleklerim daha etkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlayacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
78 VH- SUMMARY In this study we interviewed 27 doctors working at Istanbul University, in the Clinic of Oncology Institute and 27 doctors working at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation and Dermatology Departments in order to find out how working at Oncology Clinics affects the doctors' anxiety and depression levels. For this purpose, we used : 1- A Questionnaire Form prepared in order to shed light on the problems physicians encounter during their work, especially in their relationships with patients, as well as their sociodemographic features. 2- The Spielberger State-Trait Anxiety Scale 3- The Beck Depression Inventory We can summarise our findings as below: No significant difference was found between, a) The Trait Anxiety Levels b) The State Anxiety Levels c) The depression Levels of physicians in the Experimental and the Control Groups. No significant difference was found between the State and Trait Anxiety levels of the physicians working at Oncology clinics as well as those in the Control Group.79 We also found out that there is a negative meaningful correlation between the duration of work and state anxiety levels in the Experimental Group. However, we found no meaningful correlation between the duration of work and the Trait Anxiety levels in both groups, nor did we found any correlation between duration of work and depression in both groups. Although working in oncology clinics seems not to cause a rise in depression and anxiety levels of doctors, it is certain that many problems are experienced in oncology settings and waiting to be solved. Especially for the problems based on doctor-patient communication and for the psychological ones (both for the physicians and patients) the doctors lack of training and skills, therefore they need help. We believe that solving these problems will help the physicians to do their jobs more effectively.