ACBG operasyonu geçirmiş, göğüs fizyoterapisi uygulanan, sigara kullanan ve kullanmayan hastalarda pulmonar komplikasyonların ve arteriyal kan gazlarının karşılaştırılması
Comparative study of arterial blood gases and pulmonary complications in a coronary artery by-pass grafted patient population with and without smoking habits
  1. Tez No: 48656
  2. Yazar: ÇİĞDEM BENLİ (BEŞER)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
42 ÖZET İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde Koroner Bypass ameliyatı geçiren, yaş ortalaması 56,3±6,71 yıl olan, sigara içen 20 hastaya ve yaş ortalamaları 59,25±5,9 yıl olan sigara içmeyen 20 hastaya pre-operatif ve post- operatif rutin göğüs fizyoterapi programı uygulanmış,sigaranın artreriyal kan gazlarına ve solunum fonksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Hastalara pre-op. ve post-op. taburculuk düzeyinde solunum fonksiyon testleri yapılmıştır. Pre-op. solunum fonksiyon testlerinde her iki grub arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştar.Her iki grubun post-op.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARYThis study examined patients who had on by-pass surgery in the Institute of Cardiology.lstanbul Universty.There two different groups which confined themselves to our investigation. One group of 20 patients who are smoker have a mean age of 56,3±6,71 year.The second group of 20 patients who are non-smoker have mean age of 59,25+5,9 year. All patients were applicate pre- and post-operative pulmonary function testing.The pre-op. values of each group does not show any significant difference.When respiration parameters of post-op.