Growth of group II-VI quantum dots (CdTeSe) in glass studied through optical absorption and Raman spectroscopies
- Tez No: 486637
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Matrislere yerleştirilen kuantum noktalarının örnek kompozisyonu ve fiziği, bilgi teknolojisi, elektronik, manyetik, mekanik ve biyolojik sistemlerle gittikçe daha çok içiçe hale gelen nanodevrelerin özelliklerinde ve yapılarında temel önem taşımaktadır. Cam içine yerleştirilen kuantum noktaları, kısıtlı bir ortam içinde olduklarından ötürü çok uzun bir raf ömrüne sahiptirler. Sıvılardaki nanoparçacıklar, kolayca taşınabildikleri ve böylece daha büyük kolloidler oluşturdukları ve yakındaki nanoparcaçıklar ile birleşebileceği serbest bir ortam içerisindedir. Bu onların kullanım ömrü üzerinde bir sınır oluşturur. Camda optik soğurma ve Raman spektroskopileri ile incelenen grup II-VI kuantum noktalarının büyümesi üzerine bir araştırma yapılacaktır. İncelenen kuantum noktaları, Cd-Te-S olup Te/S oranlarında çeşitli kompozisyonlara sahiptir: CdTexS1-x. (0
Özet (Çeviri)
The sample composition and physics of quantum dots embeded in matrices is of fundamental importance in the properties and tailoring of nanodevices that are increasingly being integrated into information technology, electronic, magnetic, mechanical and biological systems. Quantum dots embeded in glass have a very long shelf life because they are inside a constrained medium. Nanoparticles in liquids are inside a free medium in which they can easily migrate and so join up with nearby nanoparticles to form larger colloids; this causes a limit on their shelf- life. A study of the growth of group II-VI quantum dots in glass studied through optical absorption and Raman spectroscopies will be carried out. The embeded quantum dots under investigation are Cd-Te-S, which have a variety of compositions of Te/S ratios as: CdTexS1-x where 0