Bor nitrür-silisyum karbür kompozitlerin sentezi ve özelliklerinin araştırılması
Synthesis of boron nitride- silicon carbide composites and investigation of its properties
  1. Tez No: 486638
  2. Yazar: ZUHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
SiC kovalent bağlı sert bir malzeme olmasından dolayı karmaşık şekillerin üretimi ve işlenebilirliği oldukça zor ve pahalıdır. Bu çalışmada hekzagonal bor nitrürün işlenebilirlik özelliğinden faydalanarak SiC'e daha kolay şekil verebilmek ve özellikleri geliştirmek için hBN-SiC kompozit üretimi araştırılmıştır. α-SiC tozların yüzeyi H3BO3 ve CO(NH2)2 kimyasal reaksiyonu ile hBN partikülleri ile kaplanarak hBN-SiC kompozit tozlar üretilmiş, kalsinasyon yapılmış ve SPS yöntemi ile şekillendirilip sinterlenerek hBN-SiC kompozit elde edilmiştir. Borik asit : üre oranları ve kalsinasyon süreleri değiştirilerek kompozit toz üretimine etkisi araştırılmıştır. Al2O3-Y2O3 ilavesi ile SPS'de sinterleme yapılarak mikroyapı, fiziksel ve mekanik özelliklerdeki değişimler belirlenmiştir. Sinterleme sıcaklığına bağlı olarak SiC tane büyümesinin aktivasyon enerjisi hesaplanmış ve hBN miktarının SiC tane büyümesine etkisi tespit edilmiştir. hBN-SiC kompozitlerin kırılma davranışı, işlenebilirlik özelliği incelenmiş ve triboloji testleri yapılmıştır. Üre miktarının ve kalsinasyon sürelerinin hBN oluşumunu etkilediği belirlenmiştir. hBN-SiC kompozitte artan hBN miktarı ile fiziksel ve mekanik özelliklerde azalma, daha hızlı işlenebilirlik ve yüzey aşınmasının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SiC is a covalently bonded hard material, therefore the production and machinability of complex shaped parts are difficult and expensive. In this study, the production of hBN-SiC composites was investigated to improve properties and machinability of SiC by using hBN. hBN-SiC composite powders were produced by coating the surface of α-SiC powders with hBN particles in H3BO3 and CO(NH2)2 chemical reactions, calcined and hBN-SiC composite was obtained by shaping and sintering it with SPS method. Effects of boric acid : urea ratio and calcination times on composite powder production were investigated. The composite powders were sintered in SPS with the addition of Al2O3-Y2O3 and the changes in microstructure, physical and mechanical properties were determined. The activation energy of the SiC grain's growth was calculated depending on the sintering temperature, and the effect of hBN amount on SiC grain's growth was examined. The fracture behavior and machinability properties of hBN-SiC composites were investigated, and tribology tests were carried out. The formation of hBN was found to be influenced by urea amount and calcination time. It has been found that there was a decrease in physical and mechanical properties of hBN-SiC composites, faster machinability, and increased surface wear with increasing hBN amount.