Bor nitrür partiküllerinin ultra ince tabaka ile kaplanmasının araştırılması
Investigation of ultra thin boron nitride particles coating by atomic layer deposition method in fluidized bed
  1. Tez No: 486642
  2. Yazar: ALPER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bor nitrür kendine has fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeni ile endüstride geniş bir kullanım alanına sahiptir. Atomik katman biriktirme (ALD) ardışık, kendi kendini sınırlayan reaksiyonlar kullanarak inorganik materyallerin ultra ince ve konformal filmlerinin büyümesine izin veren bir yöntemdir. Ultra ince film tabakası çevrim sayısına bağlı olarak taşıyıcı inert gaz eşliğinde girdilerin etkileşimleri ile gerçekleşir. Bu çalışmada, hekzagonal bor nitrür üzerine ALD yöntemiyle akışkan yatakta Trimetilalüminyum (TMA) ve H2O reaktanları kullanarak Al2O3 ultra ince tabaka kaplanması ve karakterizasyonu araştırılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında, ALD prosesinin yapılacağı sıcaklığa dayanıklı paslanmaz çelik akışkan yatak cihazının tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında akışkan yatakta BN partiküllerinin ALD yöntemiyle TMA ve suyun azot gazı eşliğinde kullanılmasıyla ultra ince Al2O3 tabakası ile kaplanması araştırılmıştır. BN yüzeyinde ultra ince Al2O3 kaplanmış numunelerin karakterizasyonunda FTIR, XRD, SEM, TEM kullanılmıştır. Numunelerin zeta potansiyeli ölçümleri yapılarak yüzey yüklerinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda hBN üzeri ultra ince Al2O3 tabaka ile kaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron nitride is widely use in industry because of its unique physical and chemical properties. Atomic layer deposition (ALD) allows the growth of such ultrathin and conformal films of inorganic materials by using sequential, self-limiting reactions. The ultrathin film layer occurs between ingredients interaction with carrier inert gas due to the cycle number. In this study, ultrathin Al2O3 film layer coating on the hexagonal boron nitride was investigated and characterized by ALD method with a using Trimethylaluminium (TMA) and H2O reactants in fluidized bed. In the first stage of the study, the heat-resistant stainless steel fludized bed device has designed and constructed for ALD process. In the second phase of the study, the coating of BN particles in the fluidized bed with an ultrathin Al2O3 layer by ALD method using TMA and water in the presence of nitrogen gas was investigated. FTIR, XRD, SEM, TEM were used for the characterization of ultrathin Al2O3 coated samples on the BN surface. Zeta potential analysis also investigated for understanding how to change surface charge. As a result of the studies, the hBN is coated with an ultrathin Al2O3 layer.