Tuz stresi koşulları altında buğdayın ürün verimini ve gelişimini artırmak için ACC deaminaz içeren bakterilerin izolasyonu tanılanması ve etkinliğinin saptanması.
The isolation, identification and investigation of the effectiveness of bacteria containing ACC deaminase use to increase growht and yield of wheat under salinity
  1. Tez No: 486641
  2. Yazar: ÖZGÜR ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Eskişehir ve çevresinde tuzlu alanlarda yetişen buğday bitkilerinin kök bölgelerinden ACC Deaminaz enzimini içeren bakteri türlerini izole edip tür tanılamalarını yapmak, laboratuar koşullarında etkinliklerini saptayıp etkin oldukları saptanan bakteri türleri buğday bitkisine aşılanarak buğdayın tuza dayanımındaki artışı belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında izolasyonu yapılan bakteri izolatlarının tuzlu koşullarda etkinliğinin araştırılması amacıyla petri denemeleri kurulmuş ve petri denemeleri sonucunda etkin oldukları saptanan 23 bakteri izolatı ile kavanoz testleri kurulmuştur. Kavanoz testleri sonucunda Bacillus cereus, Serratia odorifera, Lelliottia amnigena, Arthrobacter arilaitensis ve Pseudomonas putida izolatları ile saksı denemelerinin kurulmasına karar verilmiştir. Saksı denemeleri 4 tuz dozunda 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tuz konuları T0: Kontrol (0,95 dS/m ), T1: 3,98 dS/m, T2: 7,80 dS/m, T3: 11,05 dS/m olarak belirlenmiştir. Saksı denemelerinde her saksıya bakteriler ile aşılanmış 4'er buğday tohumu ekilmiş ve buğday gelişimi izlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda saksı başına verim, biyomas, karoteneoid, MSİ ve K miktarlarının artan tuz konsantrasyonlarına bağlı olarak azalma gösterdiği saptanmıştır. ACC deaminaz içeren bakteri ile aşılanan buğdaylarda kontrole göre daha yüksek değerler elde edilmiştir. Benzer şekilde artan tuz konsantrasyonlarına bağlı olarak buğday yapraklarında Na, prolin ve MDA miktarlarında artış görülürken ACC deaminaz içeren bakteriler ile aşılanan buğdaylarda kontrole göre artışın daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to isolate and identify bacterial species containing ACC deaminase enzyme from the root rhizosphere of wheat from Eskişehir region and to determine the increase the resistance of the wheat to salt stres through bacterial inoculation. In the scope of the study, petri experiments were carried out to investigate the effectiveness of isolating bacterial isolates in saline conditions. 23 bacteria isolates which found to be effective as a result of petri dishes, were tested in jars. As a result of the jar tests, it was decided to establish pot experiment with Bacillus cereus, Serratia odorifera, Lelliottia amnigena, Arthrobacter arilaitensis and Pseudomonas putida isolates. The pot experiments were carried out in 4 replicates with 4 salt doses. The salt contents were determined as T0: Control (0,95) T1: 3,98 , T2: 7,80 and T3: 11,05 dS / m. In pot experiments, each pot was inoculated with bacteria four wheat seeds were sown and wheat development was observed. As a result of the analyzes made, yields, biomas, carotenoids, MSI and K contents per pot were found to decrease due to increasing salt concentrations.Higher values were obtained in wheat inoculated with ACC deaminase than in control. As a result of our study, it was determined that inoculated with bacteria containing ACC deaminase enzyme increased salt tolerance in wheat.