Hava araçlarının performans ve kararlılık uçuş testleri
Performance and stability flight tests of airvehicles
  1. Tez No: 486657
  2. Yazar: YUSUF SERHAT ÖNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Havacılık sektörü, günümüzden yaklaşık bir asır önce, Wright kardeşlerin dünya üzerinde kanatlı bir platform ile ilk uçuşu gerçekleştirdikleri günden bugüne giderek daha kapsamlı faaliyetler içine girmektedir. İlk uçuşun gerçekleştirilmesinden bu yana tasarlanan, geliştirilen ve üretilen hava araçları da giderek daha kabiliyetli makineler haline almışlardır. Bu bağlamda hava araçlarında yapısal dayanım, sürat, manevra kabiliyeti, menzil, havada kalış ve aviyonik sistem yetenekleri gibi alanlarda çok büyük ilerlemeler kaydedilmektedir. Bu tez, özellikle askeri alanda faaliyet gösteren ve her geçen gün daha kabiliyetli ve karmaşık sistemler halini alan askeri uçakların, performans ve kararlılık testleri hakkında bilgi vermek ve bu kapsamda kullanılan test tekniklerini açıklamak maksadıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda komple bir test sürecinin alt bileşenleri olan veri toplama teknikleri, ihtiyaç duyulacak veriler ve parametreler, test manevrasının icrası, veri analizi ve anlamlandırma ve sonuçların askeri standartlar ile kıyaslanması konularına değinilmiştir. Bu tezde bahsedilen test teknikleri ve veri analizi yöntemleri genel olarak tüm hava araçlarına uygulanabilir olsa da, sonuçların yorumlanması için askeri standartlar referans alınmış ve askeri uçaklar üzerine yoğunlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aviation industry gets into more comprehensive operations since the day that Wright brothers performed the first flight with a platform having wings. The air vehicles, which are designed, developed and produced throughout the time since the first flight was performed, have transformed more capable machines. In this respect, tremendous progresses are achieved at structural strength, speed, maneuver capability, range, endurance and avionic system ability areas. This thesis was prepared for explaining test techniques and giving information about performance and stability tests of military aircraft which are operating in military activities and becoming more capable and complex systems day by day. Within this scope, data acquisition techniques, data and parameters needed, executing of test maneuver, data analyses and interpretation, and comparison of results to military standards subjects that are sub-components of complete test process were mentioned. Due to military standards were used as reference documents to interpret the results, this study concentrates on military aircraft, even though the test techniques and data analyses methods that are mentioned in this thesis can be applied to all air vehicles.