Aras havzasında HEC-HMS ile hidrolojik modelleme ve akım tahmini
Hydrological modelling and streamflow forecasting with HEC-HMS for Aras basin
- Tez No: 486656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARDA ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küresel ısınma, artan nüfusla birlikte artan su ihtiyacı, kuraklık ve taşkın gibi olaylarla mücadele etmenin yolu su kaynaklarının etkin yönetiminden geçmektedir. Bu yolda hidrolojik modeller kullanılabilir, uydu görüntülerinden faydalanılabilir ve akım tahminleri yapılabilir. Bu çalışmada Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Aras Nehiri'nin membasında yer alan Kayabaşı Havzası üzerinde çalışılmıştır. 2008 - 2015 yıllarına ait hidro-meteorolojik veriler kullanılarak HEC-HMS programı vasıtasıyla“Soil Moisture Accounting”ve“Deficit and Constant”kayıp metotlarıyla sürekli modelleme yapılmıştır. Modelleme kalibrasyonundan alınan NSE performans değerleri 0.63 - 0.74; validasyonda ise 0.61 - 0.67 aralığındadır. Akım verilerinin yanısıra uydu görüntülerinden çıkarılan kar kaplı alan ile kar su eşdeğeri verileri karşılaştırılmış ve tutarlılık analizi yapılmıştır. Analizin doğruluk oranı kalibrasyonda %91.2, validasyonda %94.8'dir. Ayrıca 2015 yılının Mart - Haziran ayları üzerinde WRF sayısal hava tahmin verileriyle akım tahmini gerçekleştirilmiştir. Hidrolojik modellemenin 1 ve 2 günlük hava tahmin verileriyle elde edilen NSE performans değerleri sırasıyla 0.70 ve 0.75'dir. Yapılan uygulamalar ve sonuçları uygulamalı hidroloji alanında bir örnek, Kayabaşı Havzası ya da benzer kar ağırlıklı havzalar için bir öngörü niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The way of striving against the facts such as global warming, growing water demand by growing population, drought and flood goes through effective management of water sources. Hydrological models could be deployed, satellite images could be utilised and streamflow forecasting could be executed on this way. Kayabaşı Basin which is located on the headwaters of Aras River in Eastern Anatolia Region of Turkey is selected for this study. HEC-HMS continuous modeling approach using“Soil Moisture Accounting”and“Deficit and Constant”loss methods are executed with hydro-meteorological data of 2008 - 2015 water years. Modeling NSE performance values for calibration are in the range of 0.63 - 0.74; for validation 0.61 - 0.67. In addition to discharge, snow water equivalent and snow covered area data derived from satellite images are used for consistency analysis. Success ratio of the analysis are %91.2 for calibration, %94.8 for validation. Moreover, streamflow is forecasted with WRF numerical weather prediction data for March - June months of 2015. NSE performance values of the hydrological modelling acquired for 1-day and 2-day forecast data are 0.70 and 0.75 respectively. The study performed and the results achieved serve as examples in applied hydrology and have a prediction value for Kayabaşı Basin and to similar snow dominated basins.