Karayolu güzergah çalışmalarında dolgu problemine karşı davranış modeli araştırması
Study on behaviour of fills during highway construction
- Tez No: 486659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNANÇ ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Kazık destekli donatılı dolgu inşası ve bu dolguların davranışına olan ilgi son yıllarda artmaktadır. Bu ilginin sebebi ise, bu şekilde inşa edilen dolgularla alt tabakada bulunan yumuşak zeminlere olan yük iletiminin oldukça azaltılmasıdır. Bu sebeple görülen oturma miktarları azalmaktadır. Ayrıca düşey su drenajı gibi klasik yöntemlere göre çok daha az bakım masrafı olması da dolguların kazık destekli ve donatılı olarak inşa edilmesinde tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada kazık destekli donatılı dolguların yük aktarım mekanizmasını anlayabilmek amacıyla sonlu elemanlar metodu kullanılmıştır. Yapılan analizlerde, kullanılan kazıkların rijitliği, kazıklar arası mesafe, kullanılan donatının rijitliği ve sayısı ile yeri, dolgu malzemesinin elastisite modülü ve içsel sürtünme açısı, donatıların yerleştirildiği çalışma platformunun kalınlığı, içsel sürtünme açısı ve elastisite modülü değiştirilerek bunların kazıkta ve donatı altında meydana gelen oturma miktarlarına, kazık başlığına etkiye gerilme miktarı, donatı altında kalan bölgeye etkiyen gerilme miktarına, dolgunun en üst ve simetri eksenindeki oturma miktarı ile yatay deplasmana olan etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tüm bunlara ek olarak, inşa sonrası dolguya etkiyecek olan trafik yükünün etkileri de bu çalışma sırasında göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reinforced piled embankments has been gaining interest over the past years. The reason of this interest is, reinforced piled embankments significantly decrease load transfer to soft soil underneath the embankment. Due to this reason, observed settlements are decreased. Reinforced piled embankments have less maintenance cost compared with traditional embankment construction with vertical drains. In order to understand load transfer mechanism of reinforced piled embankments, finite element method is used in this study. Effects of different pile elasticities, different pile distances, different reinforcement stiffnesses, different number of reinforcement and placement patterns, different elasticity of embankment, different angle of friction of embankment, different thickness of working platform where reinforcement usually placed, different elasticity modulus of working platform, different angle of friction of working platform are used during the study in order to see their effects on the settlement of soft soil under the embankment, settlement of pile, stress acting on the pile cap, stress acting on the soil, settlement of the embankment crest on the center line and horizontal deformation of the embankment. Additionally, effect of traffic loading after the construction of embankment is tried to be evaluated.