Osmanlı-İran Savaşlarında Van Eyaleti'nin lojistik desteği (18. yüzyıl)
Logistic support of Van province in the Ottoman-Iranian Wars (18th century)
  1. Tez No: 843513
  2. Yazar: OSMAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
16. yüzyılın başlarından itibaren, Şah İsmail tarafından kurulmuş olan Safevi Devleti, Yavuz Sultan Selim'in saltanat döneminden itibaren Osmanlı Devleti ile güç ve rekabet mücadelesine girişmiştir. 16. yüzyılda başlayan Osmanlı- Safevi çekişmeleri kimi zaman kesintilere uğramasına rağmen 18. yüzyılın başlarından itibaren sıcak çatışmalarla devam etmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, bir daha el değiştirmemek üzere kesin olarak Osmanlı hâkimiyetine giren Van Eyaleti, özellikle 17. yüzyılda başlayıp 18. yüzyılın sonlarına doğru devam eden mücadelelerde önemli bir sınır üssü olarak ön plana çıktığı görülmektedir. Van Eyaleti bulunduğu konum itibariyle, Osmanlı Devletinin Doğu seferlerinde kimi zaman ileri bir sınır karakolu, kimi zaman ordunun ihtiyacını giderecek bir ambar olarak ön plana çıkmıştır. Osmanlı Devleti, İran üzerine yaptığı seferlerde lojistik ikmal maddelerini ağırlıklı olarak kara yolu ile ulaştırırdı. Bu nedenle seferlerin öncesinde yollarının güvenliğinin tesis edilmesi için belirlenmiş ve bu konuda ön plana çıkmış merkezler bulunmaktaydı. Bu bağlamda önde gelen merkezlerden biri de Van Eyaleti'ydi. Bu çalışmamızda 17. yüzyılın sonlarından ve 18. yüzyılın son çeyreğine kadar aralıklarla devam eden Osmanlı- İran savaşlarında Van Eyaleti'nin lojistik ikmal hattı için önemli merkez üssü olduğunu ve sefer öncesi ve sonrasında orduya sağlamış olduğu desteği stratejik öneminden bahsedilmeye çalışılacaktır. Osmanlı- İran savaşlarında son derece önemli bir eyalet olan Van Eyaleti hakkında yapılan çalışmalara bakıldığında, Osmanlı-İran savaşlarında üstlenmiş olduğu stratejik ve lojistik desteğine direk olarak değinilen çalışmaların olmadığı dikkat çekilmiştir. Yapılan kitap ve makale çalışmalarında Van Eyaleti'nin Osmanlı idaresindeki konumu ve önemine dair kaynaklar mevcuttur. Çalışmamızda 18. yüzyılda cereyan eden Osmanlı- İran Savaşlarında Van Eyaleti'nin lojistik ve stratejik önemi üzerinde durulacaktır. Anahtar Kelime: Van Eyaleti, Kale, Ordu, Sınır, Osmanlı, Safevi, Sefer Lojistiği, Sefer Güzergâhı.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 16th century, the Safavid State, founded by Shah Ismail, has been engaged in a struggle for power and competition with the Ottoman Empire since the reign of Yavuz Sultan Selim. Although the Ottoman-Safavavid rivalries that started in the 16th century were sometimes interrupted, they continued with hot conflicts from the beginning of the 18th century. During the reign of Suleiman the Magnificent, the province of Van, which came under the Ottoman rule for good, came to the forefront as an important border base, especially in the struggles that began in the 17th century and continued towards the end of the 18th century. Due to its location, Van Province came to the forefront in the Eastern campaigns of the Ottoman Empire, sometimes as an advanced border outpost and sometimes as a warehouse to meet the needs of the army.During its campaigns against Iran, the Ottoman Empire mainly transported its logistical supplies by land. For this reason, there were centers that were designated to ensure the security of the roads prior to the campaigns and were prominent in this regard. One of the leading centers in this context was the Van Province. In this study, the strategic importance of Van Province as an important epicenter for the logistics supply line and the support it provided to the army before and after the campaigns during the Ottoman-Iranian wars, which continued intermittently from the late 17th century until the last quarter of the 18th century, will be discussed. When we look at the studies on Van Province, which was an extremely important province in the Ottoman-Iranian wars, it was noted that there were no studies that directly addressed the strategic and logistical support it undertook in the Ottoman-Iranian wars. In the books and articles, there are sources on the position and importance of Van Province in the Ottoman administration. In our study, the logistical and strategic importance of Van Province in the Ottoman-Iranian Wars that took place in the XVIIIth century will be emphasized. Keyword: Van Province, Fortress, Army, Border, Ottoman, Safavid, Expedition Logistics, Expedition Route.