Erzincan Değirmenliköy Kilisesi'nin 1939 Erzincan depremi davranışının apsis hasarı üzerinden incelenmesi
Evluation of 1939 erzincan earthquake dynamic behaviour of Erzincan Degirmenlikoy Church over the abscissa damage
- Tez No: 486666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 1939 Erzincan Depremi'nde apsis kısmının yıkıldığı belirtilen Erzincan Değirmenliköy Kilisesi'nin dinamik davranışı incelenmiştir. Kilise yapısına ait tek resmi belgenin yapı tescil fişi olduğu görülmüştür. Literatürde kilisenin yapısal davranışının konu edildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Öncelikle kilise hakkında bilgi toplanmış ve yapının rölevesi çıkarılmıştır. Malzeme özellikleri deneysel yöntemler ve literatür desteğinde ortaya konmuştur. Yapının mod şekilleri ve modal frekanslarının yerinde belirlenmesi amacıyla operasyonel modal analiz çalışması yapılmıştır. Operasyonel modal analiz çalışması sonuçları kullanılarak yapısal analize esas teorik model kalibre edilmiştir. Nihai malzeme özelliklerine erişildikten sonra yapının yıkılmış olan apsis kısmı modele eklenmiştir. Apsisli model üzerinde dinamik analizler gerçekleştirilerek apsis kısmının 1939 Erzincan Depremi'nde yıkılmış olduğu tezi irdelenmiştir. Dinamik analizlerde 1939 Erzincan Depremi sayısal kayıtları olmadığı için 1992 Erzincan Depremi kayıtları kullanılmıştır. Çalışma neticesinde, apsis yapısı gövde kısmının depremde yıkılmadığı ancak apsis-yapı birleşimde hasar meydana gelmiş olabileceği ve bu hasarın zamanla ilerleyerek apsis kısmının yapıdan ayrılarak tahrip olmasına sebep olmuş olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic behaviour of Erzincan Değirmenliköy Church abscissa of which is mentioned to collapse during 1939 Erzincan Earthquake is evaluated. The only formal document related to the church building is defined to be the registration card. Any study related to the structural behaviour of the church is encountered in the literature. Primarily, information about the church is collected and architectural drawings are prepared. Material properties are defined by experimental methods and the support of the literature. Operational modal analysis is done in-situ in order to define modal shapes and modal frequencies of the structure. Considering the results obtained by the operational modal analysis theoretical modal which will be the basis for dynamic analysis is calibrated. When final material properties are obtained, the collapsed abscissa part of the church is added to the model. Dynamic analysis is carried out in on the model with abscissa in order to evaluate the thesis which states the collapse of the abscissa during 1939 Erzincan Earthquake. For the dynamic analysis, 1992 Erzincan Earthquake records are used since there is no numerical record for 1939 Erzincan Earthquake. At the end of the study, it is concluded that; the abscissa did not collapse during the earthquake, damage over the abscissa and the church connection area was occurred, and this damage might progress in time and result in the separation of the abscissa from the structure and end up with total collapse of the abscissa.