Kent içi toplu taşıma kullanımının akıllı ulaşım sistemleri ile artırılması ve Erzurum örneği
Increasing the usage of urban public transportation by intelligent transportation systems and Erzurum case
  1. Tez No: 486665
  2. Yazar: SALTUK TOPDAĞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED YASİN ÇODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de gelişmekte olan kentlerde nüfus artışı pek çok soruna yol açmaktadır. Bu sorunlar içerisinde kent içi ulaşım sorunu önemli bir paya sahip durumdadır. Kent içi ulaşım sorununun çözümü için yapılan alternatif yol yapımları ya da yol genişletme çalışmaları bu sorununu çözememektedir. Kullanılan bu geleneksel yöntemler ile her yeni yol kendi trafiğini yaratmakta ve yaşanan kent içi trafik sorunlarını artırmaktadır. Mevcutta bulunan bu problemlerin çözümü için gerekli en temel yöntem hızlı, konforlu, güvenlikli ve ekonomik bir toplu taşıma sistemidir. Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzurum kenti de kent içi trafik problemleri yaşamaktadır. Dünya'da gelişen ve etkisini sürekli bir biçimde artıran teknolojik yenilikler ulaştırma alanında da kendini göstermektedir. Ulaştırma alanında yaşanan bu teknolojik yenilikler ve yaşanan ulaşım sorunlarının artık geleneksel yollar ile çözülememesi Akıllı Ulaşım Sistemlerini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma kapsamında gelişmiş kentlerde trafik problemlerinin çözümünde kullanımı gittikçe artan Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamalarının toplu taşıma alanında Erzurum ilinde uygulanma düzeyleri incelenmiştir. Bunlara ek olarak Akıllı Ulaşım Sistemlerinin Erzurum ilinde toplu taşıma sistemlerinde kullanımını artıracak uygulamaları ve mevcut durumda ki uygulamaların geliştirilmesine yönelik tavsiyeler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Population increase at developing cities leads a lot of problems in Turkey and across the world. Among those problems, urban transportation takes a substantial share. Neither alternative road construction nor road enlargement can solve the problem. Those conventional solutions like constructing new roads cause to create new traffic and increase transportation problems. The fundemental, fastest, comfortable method to solve existing transportation problems is creating a secure and economic public transportation system. Erzurum city which is located at Eastern Anatolia of Turkey has urban transportation problems as well. Technology is developing and has inreasing effects. New technology also effects the field of transportation. Development of transportation field and unsatifying conventional methos conduce to developing Intelligent Transportation Systems. Intelligent Transportation Systems have a growing usage in developed cities. In this study, application levels of Intelligent Transportation Systems at public transportation of Erzurum city is investigated. In addition, applications that could rise the usage of public transportation in Erzurum is studied. Also suggestions on developing at existing applications are presented.