Bursa, dört Erken Osmanlı mescidinde restorasyon sırasında ortaya çıkan yeni bulgular ışığında restitüsyon ve restorasyonun yeniden irdelenmesi
According of the new findings in emerged during the restoration, re-evaluation of restitution and restoration for 4 Early Period Ottoman locality little mosque, Bursa
  1. Tez No: 486681
  2. Yazar: MEHMET FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bursa, Dört Erken Osmanlı Mescidinde Restorasyon Sırasında Ortaya Çıkan Yeni Bulgular Işığında Restitüsyon Ve Restorasyonun Yeniden İrdelenmesi. Bursa Kenti, Osmanlı'nın devletten imparatorluğa evrildiği süreçte çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle, Osmanlı Mimarisinde Erken Dönem olarak nitelendirilen 1300-1500(miladi) yılları arasında inşa edilmiş olan eserlere Edirne ile birlikte ev sahipliği yapan Bursa Kenti, günümüzde hala önemli sayıda nitelikli yapının ayakta kaldığı şehirlerden biridir. Çalışmada, Bursa'da bulunan Dört Erken Osmanlı Mescidi'nin restorasyon süreçleri incelenmiştir. Yine bu çalışma kapsamında Bursa'da günümüzde ayakta kaldığı testit edilen 77 Erken Osmanlı Mescidi arasından çalışmaya konu edilen yapıların seçilmesinin nedeni, restorasyon uygulamaları sırasında ortaya çıkarılan verilerin değerlendirilerek proje sürecine tekrar dönülmesi ve uygulamanın daha doğru şekilde sonuçlandırılmasıdır. Öncelikle yapılar, rölöveleri üzerinden kapsamlı şekilde tanıtılmıştır. Yapıların konumları ve çevresi, plan özellikleri, yapım sistemi ve malzeme özellikleri detaylı şekilde anlatıldıktan sonra, tarihi araştırma, restitüsyon ve restorasyon süreçleri çalışma içinde yer almıştır. Proje süreci bu şekilde tamamlandıktan sonra, uygulama süreçleri ve yapılara ait bu süreçte ortaya çıkan yeni nitelikli izler değerlendirilmiştir. Bu izlerin gerektirdiği proje revizyonları anlatıldıktan sonra, yeni müdahale kararları sonucunda yapıların restorasyon uygulaması sonucu günümüzdeki durumlarına yer verilmiş ve son olarak ta ortaya çıkan sonuç yorumlanarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
According of the new findings in emerged during the restoration, re-evaluation of restitution and restoration for 4 Early period Ottoman locality little mosque, Bursa. City of Bursa has a significant place in the process where the Ottomans have evolved from the state to the empire. Especially the city of Bursa which hosts, together with Edirne, works constructed between 1300 and 1500 which is called as the Early Period in the Ottoman Architecture, is one of the cities in which there are still some significant number of quality buildings surviving. In the study, the restoration processes of Four Early Ottoman Period Mosques in Bursa were examined. Also, in the scope of this study, the selection of the mentioned buildings among the 76 Early Ottoman Period Mosques which are determined to be surviving is the return back to the project stage and the appropriate finalizing of the application through analyzing the data that emerge during the restoration applications. Primarily, the buildings have been extensively introduced through their building surveys. After a detailed description of the location and surroundings, plan characteristics, building systems and material characteristics, historical investigation, restitution, and restoration processes take place in the study. After the completion of the project process as such, the application processes and the new quality marks that belong to the buildings emerged during this process have been evaluated. After discussing the project revisions required by those marks, as a result of the restoration application caused by the new decisions of intervention, their contemporary situation is included, and finally the study has been finalized through the interpretation of the emerging outcome.