Water evaluation and planning system for greater Zab river basin
Büyük Zab nehri havzası için su değerlendirme ve planlama sistemi
  1. Tez No: 486721
  2. Yazar: ALI RASHID AHMED KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Tezin amacı Kuzey Iraktaki büyük Zab Nehir havzası su kaynaklarının değerlendirilmesi ve planlamasının incelenmesidir. Bu çalışmada büyük Zab havzası için bir işletme stratejisi geliştirmek, uygulamaya tesir eden etkenlerin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Havzada rekabet halinde olan su kullanıcılarının birbirine etkileri de belirlenmiş ve çözüm için bazı eylem planları ve stratejileri ele alınmıştır. Tez aynı zamanda IWRM politikalarının tatbikini engelleyen etkileri ele alan üst yönetim konularına da ışık tutmakta ve tamamlayıcı stratejileri kapsamaktadır. Bu çalışmada aynı zamanda su kullanım şekilleri ve suyun kirletilmesi ile ilgili mevcut yönetmeliklerin ve uygulamaların yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle büyük Zab nehir planlama sisteminin ve planın optimum işletme politikasının belirlenmesi için WEAP modeli havzaya yönelik olarak uygulanmıştır. Bu planlamanın ana meselesi GZR sisteminin gelecekte artacak olan su ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı ele alınmıştır. Bu nedenle geçmişteki 33 yıllık debiler kullanılarak WEAP modeli ile optimum aylık su dağıtım politikaları simule edilmiş ve GZRB'nin performansı yeniden değerlendirilmiştir. Evsel, sulama suyu, ekolojik su ihtiyaçları farklı senaryolar için optimum simulasyon şeması oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Bu çalışmada 1980'li yıllarda yapılmış olan planlama çalışmalarındaki resmi rakamlarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda 2032 Ağustos ayında yıllık ortalama su arzının 368.1 MCM olduğu görülmüştür. Buna göre mevcut şartlarda su ihtiyacının karşılanamayacağı anlaşıldığından, Bekhme Baraj inşaatının tamamlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the planning and evaluation of the water resources of the Greater Zab River Basin (GZRB) in North Iraq. In this study, it is aimed to develop a business strategy for the GZRB, and to determine the factors affecting the application. The interactions of water users competing in the basin have also been identified and some action plans and strategies for the solution have been addressed. The thesis also sheds light on top management issues addressing the obstacles to the implementation of Integrated Water Resources Management (IWRM) policies and includes complementary strategies. At the same time in this study, it was determined that the existing regulations and practices regarding water usage patterns and water pollution are not sufficient. For this reason, the WEAP model was applied to the basin to determine the optimum GZR planning system and the optimum operating policy of the plan. The main issue of this planning is how the GZR system will meet future water needs. For this reason, the optimal monthly water distribution policies were simulated with the WEAP model using the past 33 years' debts and the performance of the GZRB was re-evaluated. Optimum simulation diagram for different scenarios such as domestic, irrigation water and ecological water needs have been established and implemented. This study was compared with the official figures in the planning works made in the 1980s. As a result of these comparisons, the average annual water supply was 368.1 MCM in August 2032. Accordingly, it is suggested that the construction of Bekhme Dam should be completed as it is understood that the water requirement cannot be met in the current conditions.