Student tracking system for vocational high schools in Turkey
Türkiye'deki mesleki ve teknik anadolu liseleri için staj takip sistemi
  1. Tez No: 486720
  2. Yazar: ÖZGÜR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, öğrencileri yükseköğretim için hazırlarken onlara belli iş gruplarında iş sahibi olabilecek yeterlilikleri kazandırmaktadır. Staj, mesleki eğitimin önemli bir parçasıdır ve öğrencilerin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Öğrenciler staj yaparlarken; okul idaresi önderliğinde öğretmenleri tarafından belirli aralıklara kontrol edilir ve her ziyarette öğrenciler hakkında raporlar tutulur. Kâğıt üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmek yerine dijital olarak gerçekleştiren bir veri tabanı yönetim sistemi kullanmanın daha faydalı olacağı aşikârdır. Fakat Türkiye'de Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri için özelleştirilmiş herhangi bir staj takip sistemi yoktur. Bu tez Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki staj işlemlerini takip ederek; sistemi dijital hale getirecek bir çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Uygulama çevrim içi bir İnternet aplikasyon uygulamasıdır ve Laravel çatısı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama sayesinde idareciler sisteme öğrenci, öğretmen, firma, sınıf gibi bilgileri ekleyebilir ve girilen raporlara kontrol edildi olarak işaretleyebilir; öğretmenler ise staj takibini gerçekleştireceği öğrencileri görebilir ve onlara ait raporları sisteme ekleyebilir. Uygulama bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde idareci ve öğretmenlere verilen bir sunumun ardından bir ay süre ile denenmiştir. İdareciler tarafından gerekli bilgiler eklendikten sonra sistem öğretmenler tarafından iş yerlerini ziyaret edip öğrencilere ait raporları sisteme girme suretiyle kullanılmıştır. Öğretmen ve idareciler sistemi çok başarılı bulmuş ve işlemleri kolaylaştırdığını belirtmişlerdir ayrıca öğrenciler ve kariyerleri içinde faydalı bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Technical and vocational high schools prepare students for employment in various occupations and for higher education. Practical training is a big part of the technical and vocational education system and it can have a big impact on students' development. Students are tracked by technical teachers at work with the guidance of school management and reports are prepared by teachers at each visit. We can easily say that it is better to save data digitally then on paper and benefit from a database management system. However, there are not any specialized online systems to track practical training for vocational high schools in Turkey. The thesis aims at tracking of practical training process in vocational and technical high schools in Turkey and propose a solution in order to digitalize their current processes and overcome the current issues, which are being faced daily due to lack of computerized solution. The application is implemented as a web site, created using LARAVEL framework. The application creates an online student tracking system where the manager manages the system by inserting teachers, students, classes, companies, controlling added feedbacks and the teachers view their students and add feedbacks to the system for each student. Student Tracking System was evaluated in a vocational and technical high school for a month. First, managers and teachers were given a lecture about the web site then it was used for a month. After the insertion of necessary data to system by manager, teachers visited the students at work and added gathered feedbacks to the web site. Both managers and teachers were delighted with the new solution, agreed on that the new system makes the process easier and pointed out that all the recorded data can be very useful for students and their career.