Relaxation mapping in magnetic particle imaging
Manyetik parçacık görüntülemede relaksasyon haritalama
- Tez No: 486726
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG) duyarlılık, çözünürlük ve kontrast açısından yüksek potansiyel gösteren yeni bir biyomedikal görüntüleme yöntemidir. 2005'teki ilk sunuluşundan bu yana, MPG'nin anjiyografi, kök hücre takibi ve kanser görüntüleme gibi birçok uygulaması deneysel olarak gösterilmiştir. Yakın zamanda renkli MPG teknikleri önerilmiş ve manyetik alan değişimlerine farklı tepkiler veren nanoparçacıkların ayırt edilmesi sağlanmıştır. Bu teknikler sıcaklık ve viskozite gibi ortam özelliklerini ayırt edecek şekilde genişletilebilmektedir, ama bunun için farklı nanoparçacık tepkilerinin kalibrasyonunun önceden yapılması gerekmektedir. Bu tezde kalibrasyon gerektirmeyen yeni bir renkli MPG tekniği önerilmektedir. Bu teknik, nanoparçacıkların relaksasyon zaman sabitini doğrudan MPG sinyalinden hesaplayıp, farklı nanoparçacıkları ve ortam özelliklerini ayırt etmektedir. Önerilen teknik, özel olarak tasarlanmış bir manyetik nanoparçacık spektrometrede (MPS) düzeneği ile 10.8 kHz frekansta ve özel olarak tasarlanmış bir MPG tarayıcısında 9.7 kHz frekansta deneyler ile gösterilmiştir. Bu deneylerde 3 farklı nanoparçacık tipinin başarıyla ayırt edilmesi sağlanmıştır. Önerilen kalibrasyonsuz renkli MPG tekniği, MPG'nin gelecekteki fonksiyonel görüntüleme uygulamaları için umut veren bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Particle Imaging (MPI) is a novel biomedical imaging modality that shows great potential in terms of sensitivity, resolution, and contrast. Since its first introduction in 2005, several applications of MPI have already been demonstrated such as angiography, stem cell tracking, and cancer imaging. Recently, multi-color MPI techniques have been proposed to increase the functionality of MPI, where different nanoparticles are distinguished according to the differences in their responses to oscillating magnetic fields. These methods can also be extended to probe environmental factors such as viscosity and temperature, provided that the responses of different nanoparticles or nanoparticles in different environments are pre-calibrated. This thesis proposes a new multi-color MPI technique that does not require a calibration phase. This new technique directly estimates the relaxation time constants of nanoparticles to distinguish nanoparticle types and environmental factors from the MPI signal, and generates a multi-color relaxation map. The validity of the proposed technique is confi rmed through an extensive experimental work with an in-house Magnetic Particle Spectrometer (MPS) at 10.8 kHz and an in-house MPI scanner at 9.7 kHz drive field frequencies, successfully distinguishing different nanoparticle types. The proposed calibration-free multi-color MPI technique is a promising method for future functional imaging applications of MPI.