Cancer imaging and treatment monitoring with color magnetic particle imaging
Renkli manyetik parçacık görüntüleme ile kanser görüntüleme ve tedavi ı̇zleme
  1. Tez No: 693846
  2. Yazar: MUSTAFA ÜTKÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Manyetik parçacık görüntüleme (MPG), kanser ara ̧stırmaları için oldukça umut verici bir non-invaziv tomografik görüntüleme yöntemi olarak ortaya çıkmaktadır. Süper- paramanyetik demir oksit nanoparçacıkları (SPDON'ları), MPG'de görüntüleme iz- leyicileri olarak kullanılır. SPDON'ların relaksasyon davranı ̧sından yararlanılarak MPG'nin yetenekleri, farklı nanoparçacıkları ve/veya ortamları ayırt edebilen fonksiy- onel görüntüleme uygulamalarına geni ̧sletilebilir. Fonksiyonel MPG'nin önemli uygu- lamalarından biri viskozite haritalamasıdır, çünkü belirli kanser türlerinin hücre- sel viskozite seviyelerini artırdı ̆gı daha önce gösterilmi ̧stir. MPG, doku ortamının viskozite seviyelerini ölçerek kanserli dokuları potansiyel olarak tespit edebilir. MPG'nin bir di ̆ger önemli uygulama alanı ise sıcaklık haritalamasıdır, çünkü SP- DON'lar manyetik alanlı hipertermi (MAH) tedavilerinde de kullanılır, ve MPG ile bölgesel MAH uygulaması mümkün hale gelmektedir. Bununla birlikte, do ̆gru sıcak- lık ölçümleri gerçekle ̧stirebilmek için viskozite ve sıcaklı ̆gın MPG sinyali üzerindeki karı ̧sıklı ̆ga neden olan etkileri de hesaba katılmalıdır. Bu tez, biyolojik olarak an- lamlı viskozite aralı ̆gını (
Özet (Çeviri)
Magnetic particle imaging (MPI) is emerging as a highly promising non-invasive tomo- graphic imaging modality for cancer research. Superparamagnetic iron oxide nanopar- ticles (SPIONs) are used as imaging tracers in MPI. By exploiting the relaxation be- havior of SPIONs, the capabilities of MPI can also be broadened to functional imaging applications that can distinguish different nanoparticles and/or environments. One of the important applications of functional MPI is viscosity mapping, since certain can- cer types are shown to have increased cellular viscosity levels. MPI can potentially detect these cancerous tissues through estimating the viscosity levels of the tissue en- vironment. Another important application area of MPI is temperature mapping, since SPIONs are also utilized in magnetic fluid hyperthermia (MFH) treatments and MPI enables localized application of MFH. To achieve accurate temperature estimations, however, one must also take into account the confounding effects of viscosity and temperature on the MPI signal. This dissertation studies relaxation-based viscosity and temperature mapping with MPI, covering the biologically relevant viscosity range (