Probing viscosity via relaxation in magnetic particle imaging
Manyetik parçacık görüntülemede relaksasyon yoluyla viskozite ölçümü
  1. Tez No: 446723
  2. Yazar: MUSTAFA ÜTKÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÜLKÜ SARITAŞ ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG) anjiyografi, kök hücre takibi ve kanser görüntüleme gibi uygulama alanlarına sahip, yüksek-kontrastlı bir görüntüleme yöntemidir. Son yıllarda geliştirilen“renkli MPG”teknikleriyle farklı nanoparçacıklardan gelen tepkilerinin ayrıştırılabileceği ve MPG'nin fonksiyonel görüntüleme yöntemi olarak da kullanılabileği gösterilmiştir. Buna ek olarak, aynı nanoparçacıkların farklı koşul veya ortamlardaki durumlarını ayrıştırmak için de bu yöntemleri kullanmak mümkündür; örneğin farklı viskoziteye sahip ortamlardaki nanoparçacıkları ayırt etmek gibi. Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, ve kanser gibi birçok hastalık yüksek viskozite seviyesi ile ilişkilendirilmiştir. Renkli MPG teknikleri, MPG ile viskozite seviyesini ölçme konusunda umut vaad etmektedirler. Bu tezde, MPG ile viskozite ölçümünün nanoparçacıkların relaksasyon zaman sabiti hesaplanması yoluyla yapılabileceği gösterilmiştir. Bu teknik, özel tasarlanmış bir manyetik parçacık spektrometre (MPS) düzeneği ile kapsamlı deneyler yapılarak doğrulanmıştır. Deneyler, biyolojik olarak anlamlı vizkozite aralığı olan 0.89 mPa.s ile 15.33 mPa.s viskozite değerleri için dört ayrı frekans (250 Hz ile 10.8 kHz arasında), ve üç farklı manyetik alan şiddetinde (5 mT ile 15 mT arasında) gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlar, biyolojik aralıktaki viskozitenin MPG ile ölçülebileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Particle Imaging (MPI) is a high-contrast imaging modality with applications such as angiography, stem cell tracking, and cancer imaging. In recent years, MPI was shown to be a potential functional imaging modality through“color MPI”techniques, where responses from different nanoparticles can be distinguished. These techniques can be extended to differentiate environmental conditions or states such as different viscosities. Increased viscosity in vivo was shown to be related with various diseases such as hypertension, atherosclerosis, and cancer. Through color MPI techniques, MPI shows a great promise for mapping viscosity and for helping in the diagnosis of these important diseases. This thesis demonstrates the capability of MPI to map viscosities through an estimation of relaxation time constant of nanoparticles. This capability is verified through an extensive experimental work with a magnetic particle spectrometer (MPS) setup that is custom designed. These experiments are conducted for the biologically important viscosity range between 0.89 mPa.s and 15.33 mPa.s, at four different frequencies (between 250 Hz and 10.8 kHz) and at three different field amplitudes (between 5 mT and 15 mT). The results demonstrate MPI's viscosity mapping capability in a biological range.