Cooperative visible light positioning systems
İşbirlikçi görünür ışık konumlandırma sistemleri
- Tez No: 486738
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Işık saçan diyot (LED) kullanılarak yapılan görünür ışık konumlandırma sistemleri, yaygın olarak kullanılan radyo frekansı bazlı konumlandırma sistemlerine alternatif oluşturmaktadır. Literatürdeki görünür ışık konumlandırma çalışmaları, işbirlikçi olmayan sistemler üzerinde uygulanmaktadır. Bu tezde, görünür ışık sistemleri için alınan sinyal gücü ölçümlerine dayanan işbirlikçi konumlandırma sistemi önerilmektedir. Konumlandırma doğruluğu üzerine işbirliğinin etkisi, Cramer-Rao alt sınırı ifadesi kullanılarak gösterilmektedir. Türetilen ifade, herhangi bir üç boyutlu kurulum için geçerlidir ve bağlantı setleri tanımı vasıtasıyla olası bütün işbirliği senaryolarını kapsamaktadır. Buna ek olarak, işbirlikçi konumlandırma için düşük karmaşıklık içeren bir konumlandırma algoritması önerilmektedir. İşbirliğinin önemini ve önerilen algoritmanın çeşitli senaryolarda performansını değerlendirmek için sayısal örnekler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Light emitting diode (LED) based visible light positioning (VLP) systems offer an alternative approach to commonly used radio frequency (RF) based positioning systems. In the literature, VLP studies are performed only for noncooperative systems. In this thesis, received signal strength (RSS) based cooperative localization is proposed for visible light systems. The effects of cooperation on the localization accuracy of visible light positioning systems are illustrated based on a Cramer-Rao lower bound expression. The obtained expression is generic for any three-dimensional configuration and covers all possible cooperation scenarios via definitions of connectivity sets. In addition, a low-complexity positioning algorithm is proposed for cooperative location estimation. Numerical results are presented to investigate the significance of cooperation and to evaluate performance of the proposed algorithm in various scenarios.