Multiplication free neural networks
Çarpma işlemsiz sinir ağları
  1. Tez No: 486737
  2. Yazar: MAEN M.A. MALLAH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET ENİS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sinir ağları olarak da bilinen yapay sinir ağları son yıllarda, özellikle yüksek doğruluk oranlarına erişebilmesi ve önceden tahmin edilemeyen örüntüleri genelleştirebilmesi sebebi ile son yıllarda tekrar popüler oldu. Genel olarak sinir ağlarının hesap yükleri fazladır. Bu tez, çarpma işlemi gerektirmeyen bir grup sinir ağı içermektedir. Bu tezde, Çarpma İşlemsiz Sinir Ağları adı altında, çarpma işlemlerinin işaret ve toplama işlemleri ile değiştirildiği sinir ağlarının uygulaması sunulmaktadır. Bu tezde Çarpma İşlemsiz Sinir Ağlarının VHDL kullanarak FPGA ve ASIC uygulamarı üzerinde durulmaktadır. Sinir ağları ve Çarpma İşlemsiz Sinir Ağları için detaylı bir açıklama ve önerilen donanım planı analiz edilmiştir. Bir nörünun gecikme süresi-donanım kaynağı ödünleşimi açısından, üç farklı donanım için dizaynı (seri, paralel ve hibrid) performansı karşılaştırılmaktadır. Bir katmanlı çarpma işlemsiz yapay sinir ağlarının performansının, bir katmanlı standart sinir ağlarıyla aynı oranlara erişebildiğini göstermekteyiz. Donanım uygulaması ile ise, çarpma işlemsiz yapay sinir ağlarının, toplama ve işaret işlemi çarpma işlemine göre çok daha az enerji harcadığı için, enerji açısından çok daha verimli olduklarını göstermekteyiz. Çarpam işlemsiz Sinir Ağları, doğruluk performansından fazla ödün vermeden yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadırlar. Kayan noktalı tanıma performansı için, sabit noktalı sayısallaştırma ile birlikte sinir ağları ve çarpma işlemsiz sinir ağları için gerekli bit sayısı ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial Neural Networks, commonly known as Neural Networks (NNs), have become popular in the last decade for their achievable accuracies due to their ability to generalize and respond to unexpected patterns. In general, NNs are computationally expensive. This thesis presents the implementation of a class of NN that do not require multiplication operations. We describe an implementation of a Multiplication Free Neural Network (MFNN), in which multiplication operations are replaced by additions and sign operations. This thesis focuses on the FPGA and ASIC implementation of the MFNN using VHDL. A detailed description of the proposed hardware design of both NNs and MFNNs is analyzed. We compare 3 different hardware designs of the neuron (serial, parallel and hybrid), based on latency/hardware resources trade-off. We show that one-hidden-layer MFNNs achieve the same accuracy as its counterpart NN using the same number of neurons. The hardware implementation shows that MFNNs are more energy efficient than the ordinary NNs, because multiplication is more computationally demanding compared to addition and sign operations. MFNNs save a significant amount of energy without degrading the accuracy. The fixed-point quantization is discussed along with the number of bits required for both NNs and MFNNs to achieve floating-point recognition performance.