Solar PV power charge controlling system with respect to real time sun tracking information technques
Gerçek zamanın güneş izleme bilgi teknikleri ile solar PV güç şarj kontrollü sistemi
  1. Tez No: 486761
  2. Yazar: DEEMAN NAJAT NAJM ALDAIN NAJM ALDAIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma , belirli birincil bir yükü beslemek için güneşten yayılan maksimum energy gerçekleştirme ve depolama öncelikleri veren güç sistemi modellemesine odaklanmaktadır. Güneşin gücü, yenilenebilir güneş sistemleri tarafından kullanılan PV modüllerine göre farklı yollarla depolanabilir. Bu önerilen fikrin ana zorluğu, güç depolama eğrileri üzerinde en etkili ve enerjik nokta olarak kabul edilen maksimum güneş gücünü MPP (maksimum güç noktası) olarak anlamaktır. MPPT, belirli bir süre boyunca gerçekleştirilen maksimum güç noktasını belirtir. Buna göre, güneş yörüngesini, yönünü ve güç radyasyonunun izini sürmek için bir izleme sistemi kullanılır. Dahası, güneşin önerdiği yükü gündüz besleyebileceği bir başka husus dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte, piller gece periyotlarında güç sağlamak için en uygun çözüm olarak görülüyor. Burada, birincil yük doğrudan gündüz gücünü, aksine gece kullanılmış pillerde dolaylı olarak alır. Buna ek olarak, panel üzerindeki sıcaklık, gerçek zamanlı güneş izleme bilgileri, kullanılan pillerde şarj oranı ve rüzgarın kuvveti bir LCD ekran üzerinde gösterilir. Bir GSM modülüne dayalı bildirim talebi, güç sisteminin durumunu belirli bir telefon numarası yoluyla bir SMS olarak yönlendirmek için kullanılır. Nihayet bir motivasyon olarak, güneş sisteminin enerjisi, petrol ve kömür temelli enerji kaynaklarından bağımsız olan elektrik üretim kaynaklarından biri olarak düşünülür. Güneş enerjisindeki en büyük dezavantaj dönüşüm verimliliği daha düşük ve yüksek kurulum maliyetidir. Araştırmacılar, daha sağlam kontrol sistemleri gerçekleştirmek için kontrol mekanizması verimliliğini artırmak için bu alandan girmişlerdir. Bu nedenle, fotovoltaik şarj sisteminin toplam kurulum maliyeti düşer.
Özet (Çeviri)
This work focuses on power system modeling that awfully gives priorities to realize and store the maximum power radiated out of sun to feed a definite primary load. The power of the sun can be stored in different ways based on PV modules employed by renewable solar systems. The main challenge of this proposed idea is realizing the maximum sun power denoted as MPP (maximum power point) which is considered the most effective and energetic spot over power storage curves. MPPT indicates the maximum power point realized during a specific time. In accordance, a tracking system is employed in order to follow sun trajectory, direction, and the way of power radiation. Moreover, another point should be taken in to consideration that is the sun can feed the proposed load at day periods. However, the batteries are considered a most suitable solution for providing power at night periods. Hereby, the primary load gets the power from the sun directly at the day and indirectly at night based employed batteries. In addition, the temperature over the panel, the real time sun tracking information, the charge ratio in the employed batteries, and the strength of the wind are demonstrated over an LCD display. A GSM module based notification request is employed to direct the situation of the power system as an SMS through a specific phone number. Finally as a motivation, the energy of the solar system is considered as one of the power generation sources that are independent from petroleum and coal based energy resource. The main drawback with solar energy is conversion efficiency poorer and high installation cost. Hereby.