Turunçgillerde bulunan bazı sekonder metabolitlerin biyoteknolojik ve klasik yöntemlerle eldesi, sentezde rol oynayan genlerin moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of some secondary metabolites in citrus fruits by biotechnological and classical methods and genes involved in synthesis by molecular methods
  1. Tez No: 486765
  2. Yazar: TANER BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR, PROF. DR. OSMAN GÜLNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışmasında klasik ve biyoteknolojik yöntemler kullanılarak bazı turunçgillerden sekonder metabolitlerin üretilmesi ve sentezinde rol oynayan genlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Klasik yöntemlerle mandarin, limon, portakal, turunç ve altıntop çeşitlerine ait meyve kabuklarından esansiyel yağlar elde edilerek kimyasal bileşimleri analiz edilmiştir. D-limonenin major bileşik ve portakallarda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Portakal ve altıntop meyve eksplantları, kallus kültürlerinde kullanılmıştır. Metabolitlerin biyoteknolojik üretiminde farklı bitki büyüme düzenleyicileri ile desteklenmiş katı ve süspansiyon Murashige & Tucker (MT) ortamı kullanılmıştır. Metabolit üretimini artırmak amacı ile sakkaroz, metil jasmonat (MeJA) ve karanlık uygulaması yapılmıştır. Kalluslardan metabolitler ekstrakte edilip toplam fenolik ve naringin miktarları enstrumental analizler ile yapılmıştır. Sonuç olarak, altıntopun ve albedo eksplantının daha uygun olduğu gözlemlenmiştir. Elisitör uygulamalarında 40g/L sakkaroz daha az etkili olurken 20-30g/L sakkaroz ile 10 μM MeJA'nın metabolit üretimde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Sentezde rol oynayan genlerin tespiti için Illumina HiSeqTM 2000 ile RNA-Seq analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production of secondary metabolites in some citrus fruits using classical and biotechnological methods and the genes playing a role in synthesis were investigated. Essential oils were obtained from peels of the varieties of mandarin, lemon, orange, sour orange and grapefruit and their chemical compositions were analyzed. D-lemonene was the major compound and found to be higher in oranges. It was found that d-limonene was the major compound and was higher in oranges. Grapefruit and orange fruit explants have been used in callus cultures. In the biotechnological production of the metabolites, solid and suspension Murashige & Tucker (MT) media supplemented with different plant growth regulators were used. To increase the production of metabolites, sucrose, methyl jasmonate (MeJA) and darkness were applied. The metabolites were extracted from the callus and the total phenolic and naringin amounts were analyzed by instrumental analysis. As a result, it has been observed that grapefruit and albedo explants are more appropriate. It has been found that sucrose 40 g/L was less effective in elicitor applications, while 20-30 g/L sucrose and 10 μM MeJA were more effective in metabolite production. RNA-Seq analyses were performed with Illumina HiSeqTM 2000 for the detection of genes involved in the synthesis.