Soğuk stresine dayanıklı fasulye genotiplerinin taranması
Screening of resistant bean genotypes against cold stress
  1. Tez No: 486766
  2. Yazar: SİBEL BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma özellikle kış aylarında, hava sıcaklığının düşük olduğu bölgeler için düşük sıcaklığa dayanıklı fasulye genotiplerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme 97 adet fasulye genotipi ile kontrol ve düşük sıcaklık stresi uygulamaları olmak üzere kontrollü iklim odasında kurulmuştur. Kontrol ve stres bitkilerinde ölçülen, analiz edilen ve incelenen parametreler şunlardır; 0-5 skala değerlendirmesi, bitki boyu, yaprak sayısı, gövde çapı, yeşil aksam taze ağırlığı, yeşil aksam kuru ağırlığı, yaprak stoma geçirgenliği, yaprak hücrelerinde membran zararlanması, yaprak su potansiyeli, yaprak ozmatik potansiyeli, yaprak alan indeksi, yaprak oransal su içeriği. Düşük sıcaklık stresi altında yetiştirilen 97 adet fasulye genotipinde, yukarıda bahsedilen parametrelerin kontrollerine göre değişimleri hesaplanmıştır. Bu tartılı derecelendirmeye göre fasulye genotipleri en çok puan alandan en az puan olana doğru sıralanmıştır. Çalışma sonunda genotipler dayanıklı, orta derecede dayanıklı ve duyarlı olarak sınıflandırılmıştır. Sonuçlar tartılı derecelendirme yöntemi ile sıralandığında, fasulye genotipleri arasından BN-131, BN-138, BN-74, BN-14, BN-26, BN-10, BN-54, BN-70, Bn-75B, Bn-57 ve Bn-66'nın en fazla puan aldığı ve böylece soğuğa dayanıklı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the areas with cold temperature problems and for the purpose of determining cold temperature tolerant bean genotypes. in this experiment using 97 bean genotype established in controlled climate room. The parameters analyzed in control and stress plants; 0-5 scale evaluation, plant size, number of leaves, stem diameter, green component fresh weight, green component dry weight, leaf stoma permeability, membrane damage in leaf cells, leaf water potential, leaf osmotic potential, leaf area index, leaf proportional water content . 97 bean grown genotypes under low temperature stress, above mentioned parameters, calculated changes according to controls plants and over these changes weighed rating method was applied. According to this weighing rating, bean genotypes were sorted from the most points to the least points. At the end of the study, the genotypes were classified into three groups tolerant, mild tolerant and susceptible. At the end of the experimen against to colt stress the most tolerant genotypes were BN-131, BN-138, BN-74, BN-14, BN-26, BN-10, BN-54, BN-70, Bn-75B, Bn-57.