Biyogaz enerji santrallerinde baca gazı analizlerinin incelenmesi ve emisyon salınımlarının kararlı hale getirilmesi
Investigation of flue gas analyses in biogas power plants and stabilisation of exhaust emissions
- Tez No: 486783
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, Adapazarı İli Pamukova İlçesi'nde bulunan Biosun Katı Atık ve Enerji Üretim A.Ş. tesisinde üretilen yakıt bileşimi ortalama %55 metan ve %45 CO2 olan biyogaz ve biyogazın yanma gazı emisyonları incelenmiştir. Üretimi yapılan biyogaz, gaz motorları tarafından yakılmakta ve yanma sonucu kükürtdioksit, azot monoksit, azot dioksit, karbon monoksit ve toz ortaya çıkmaktadır. Tez çalışması kapsamında, biyogazın yanması sonucu meydana gelen gaz emisyonlarının yasal limitleri aşmaması için gerekli tüm önlemlerin, biyogaz üretim prosesi başlangıcından, biyogazın yanma sonrasına kadarki süreçte alınması yönünde incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it has been reviewed and investigated the biogas which is fuel composition composed of an average of 55% methane and 45% CO2, and its flue gas emissions at the Biosun Katı Atık ve Enerji Üretim A.Ş. Pamukova, Adapazarı. The produced biogas is burned in the gas engines and occurred combustion gases such as sulfur dioxide, nitrogen monoxide, nitrogen dioxide, carbon monoxide and dust. In this study, the stabilization of gas emissions that comes from the exhaust gases, and take necessary precautions in order not to exceed the legal regulation limits, throughout the process from biogas production to combustion stages was investigated.