Araştırma ve geliştirme çalışmalarına yönelik soba test sistemi tasarımı ve kurulması
Design and constraction of a reseacrh oriented stove test system
  1. Tez No: 5494
  2. Yazar: İSMAİL ADANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ARAŞTIRMA VE GELİŞİ İSME ÇALIŞMALARINA YÖNELİK SOBA TESX..SİSTEMİ TASARIMI VE KURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) İsmail ADANIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1989 OZ Binaların ısıtılmasında kullanılan sobaların enerji ekonomisi ve çevresel etki yönünden uygun bir yanmayı sağlayacak biçimde ta- sarımı ve işletilmesi son derece önem taşımaktadır. Bu konu soba uy gulamalarının başlıca sorununu oluşturmaktadır.Mevcut soba tiple rinin bu amaç doğrultusunda test edilmesi ve değerlendirilmesi, ı- sıl verim, ısıl güç ve çevreye uyum yönünden daha uygun sobalar ge liştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte soba tasarım ve işlet me verilerinin saptanması, alışılmış yakıtlar dışında diğer yakıt türlerinin de (özel biriket, doğal gaz,LPG,biyogaz vb.) uygun biçim de yakılması olanaklarının araştırılması başlıca araştırma-geliş- tirme konularını oluşturmaktadır. Bu çalışmada yukarıda belirtilen temel konularda araştırma-geliştirme çalışmalarının yapılmasına uygun bir test sistemi tasarımı ve kurulması amaçlanmıştır. Bu test sistemi Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Isıl Güç Laboratuarı 'nda kurulmuştur. Sistem tasarımı ve kurulmasında TS A900 de öngörülen soba deneylerinin ve soba yapımcıları için gerekli tüm araştırma ve geliştirmeye yönelik testlerin yapılabilmesi ko şulları göz önünde tutulmuştur. İlgili deneyler ve deneylerle ilgi li hesap yöntemleri ayrıntılı bir biçimde verilmiş ve örnek testler yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
DESIGN AND CONTRACTION OF A RESEARCH ORIENTED STOVE TEST SYSTEM (M.Sc. Thesis) Ismail ATANIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE Of SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1989 ABSTRACT Appropriate design and operation of stoves 'being used for space heating are very important from the energy economy and air pollution control points of view. Appropriate design and operation are the fun damental problems of stove manufacturers and users. Testing and evalu ation of thermal and emission behaviours of the existing stoves and improving their thermal performances and developing new type of stoves are essential tasks which need to be carry out. These design oriented problems can only be solved by means of experimental research works to be carried out in a standardized stove test system. The goal of this thesis is to design and install a research oriented stove test system. Such a system is installed in the Thermal Power Laboratory of the Mechanical Engineering laboratory, Faculty of Engineering and Architecture of Gazi University amCı üuhüc stv/ve tests have been carri ed out. Ill