Manyetik katı faz ekstraksiyonuyla bakır ve kobalt önderiştirilmesi
Preconcentration of copper and cobalt by magnetic solid-phase extraction
  1. Tez No: 486840
  2. Yazar: ELVIN SADIGOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada bakır ve kobalt iyonlarının mikroörnek enjeksiyon sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayinleri öncesi önderiştirme yöntemi olarak bir manyetik katı faz ekstraksiyonu amaçlanmıştır. Katı faz materyali olarak kaplamasız 0,05 g Fe3O4 kullanıldı. Cu2+ ve Co2+ iyonlarının kantitatif alıkonmaları pH 4'te sağlandı ve sonra bu iyonlar 0,5 mL 0,5 mol L-1 HNO3 ile kantitatif olarak elue edildi. Zenginleştirme faktörü 90 mL örnek hacmi ve 0,5 mL elüent hacmi için 180 olarak hesaplandı. Bağıl standart sapma %5'ten daha daha iyidir. Geliştirilen yöntem sertifikalı referans maddelerle ve Cu2+ ve Co2+ eklenmiş su örnekleriyle test edildi ve sonra çeşitli örneklere uygulandı.
Özet (Çeviri)
A magnetic solid phase extraction has been aimed as preconcentration procedure for the determination of copper and cobalt prior to their determination by microsample injection system-flame atomic absorption spectrometry. As a solid phase material, 0.05 g Fe3O4 was used without a coating agent. The quantitative retention of Cu2+ and Co2+ ions was provided at pH 4.0 with 0.05 g and then these ions were quantitavely eluted with 0.5 mL of 0.5 mol L-1 HNO3. The preconcentration factor was calculated to be 180 for 90 mL sample volume and 0.5 mL eluent volume. The relative standard deviation was better than 5%. The method was validated by analysing the certified reference materials and the water sample spiked with Cu2+ and Co2+ and then applied to various samples.