Konvolusyon operatörleri için korovkin tipli yaklaşım
Korovkin type approximation for convolution operators
- Tez No: 486841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım ve kavramlar tanıtılıp bunlara ilişkin bilinen bazı sonuçlar hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Abel metodu yardımıyla tek değişkenli konvolusyon operatörleri için Korovkin tipli yaklaşım teoremleri ve ispatları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, çift değişkenli konvolusyon operatörleri için Korovkin tipli yaklaşım teoremleri ve ispatları incelenmiştir. Ayrıca, bu bölümün son kısmında, kuvvet serisi metodu kullanılarak çift değişkenli konvolusyon operatörleri için Korovkin tipli yaklaşım teoremleri ve ispatları incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Korovkin Teoremi, Pozitif Lineer Operatörler, Abel Yakınsaklık, Kuvvet Serileri Metodu
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter has been devoted to introduction. In the second chapter, the basic definitions and consepts have been recalled. The third chapter, Korovkin type approximation theorems and proofs have been examined for univariate convolution operators via Abel method. In the fourth chapter, Korovkin type approximation theorems and proofs have been examined for bivariate convolution operators. Also, in the final section of this capter, the Korovkin thpe approximation theorems and proofs are given for the bivariate convolution operators using the power series method. KEYWORDS: Korovkin Theorem, Positive Linear Operators, Abel Convergence, Power Series Method