Grain size dependence of twin-dominant deformation in rolled magnesium AZ31 investigated by in situ microscopic image correlation
Tanecik büyüklüğüne bağımlılığının ikizlenen haddelenmiş magnezyum AZ31 üzerinde yerinde imge korelasyonu ile incelenmesi
  1. Tez No: 486860
  2. Yazar: SEVİNÇ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İkizlenen Magnezyum AZ31 alaşımının tanecik büyüklüğüne bağımlı deformasyonu, çok ölçekli yerinde dijital imge korelasyonu ile araştırılmıştır. Tanecik büyüklüğü karşılaştırması için 2 adet haddelenmiş numune kullanılmıştır. Tanecik boyutları: i) küçük taneli (KT), ~11 µm ii) büyük taneli (BT), ~25 µm. Numuneler, {101̅2}〈1̅011〉 ikizlenme sistemini harekete geçirecek şekilde basılarak yüklenmiştir. İkizlenen malzemenin deformasyon davranışları, deneyler sırasında numuneler makroskobik ve mikroskobik ölçeklerde izlenmiştir. Deformasyon haritaları, KT ve BT numunelerin yüzeylerindeki gerinim dağılımlarını karşılaştırmak için kullanılmıştır. Bunlara göre, gerilme tepkisi ve deformasyon dağılımı bakımından tanecik büyüklüğünün açıkça görülebilir etkileri vardır: KT numunedeki ikizlenme platosu gerilmesinin BT numuneninkinden yüksek olduğu görülmüştür (80 ve 60 MPa). Her iki numune de yükleme yönüne ±45°'de konumlanan deformasyon bantları ile heterojen deformasyon sergilemiştir ancak bantlar, KT numunede dağınık ve birbiriyle kesişen çapraz bant yapılarına sahipken, BT numunede tek yönlü ve lokalize durumdadırlar. Deforme olmuş bölgelerin sayısal olarak analizi yapıldığında ise KT numune üzerindeki ortalama gerinimin BT numunedekinden deney boyunca daha yüksek olduğu (~10% oranında), ancak değerlerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Başka bir deforme olmuş bölgeyle kesişmeyen ve etkileşime girmeyen bantların çekme yönündeki ortalama gerinimleri %1.5-2 arasında değişmektedir. Bir bant üzerindeki bütün gerinimin ikizlenmeden kaynaklandığı farz edilerek, sadece-ikizlenme-bazlı hacim oranı, 𝑉𝑆𝑇𝐴 , adında bir nicelik tanımlanmıştır. KT numunedeki 𝑉𝑆𝑇𝐴 , BT numunedekinden yaklaşık %10 daha yüksek olmakla birlikte değerleri oldukça yakındır. Tekil bantların genişlikleri arttığında dahi𝑉𝑆𝑇𝐴 değerlerinin bantlar sabit kalması, 𝑉𝑆𝑇𝐴 'nın karakteristik değeri olduğu varsayımını doğrulamaktadır. Sadece deformasyon bantları etkileşime girdiği takdirde, kesişim bölgelerinde yoğunlaşan bir gerinim artışına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, twin-dominant deformation in rolled Magnesium AZ31 is explored with multi-scale in situ digital image correlation (DIC) by parametrizing grain size. Two samples extracted along the rolling direction are used for the grain size comparison: i) fine-grained (FG) sample with ~11 µm, ii) coarse-grained (CG) sample with ~25 µm grain size. The samples are tested under compressive loading that activates the tensile twinning system {101̅2}〈1̅011〉. Sample surfaces are monitored with macroscopic and microscopic imaging as load is incremented in position control. By area scanning the sample under microscopic optics, macroscopic deformation structures are mapped with microscopic resolution. These ultra-high-resolution maps are used to compare strain distributions of FG and CG samples. In terms of stress response and the distribution of deformation patterns, the effect of grain size is noticeable. The level of stress that FG sample exhibits on the twin plateau (flat section of the stress strain curve) is higher than that of the CG sample (80 and 60 MPa, respectively). Both samples display heterogeneous deformation in the form of ±45° inclined bands. Quantitative analysis of the deformed regions shows that average strains in deformation bands are always higher in FG sample than in CG sample but by a small margin (~10%). The nominal average standalone band strain in the axial direction spans from 1.5 to 2 % to be put in perspective of the 6.5% twin transformation strain. A quantity named sole-twinactivity volume fraction ,𝑉𝑆𝑇𝐴 , is defined over the bands that presumes entire strain accomodation comes from tensile twinning, 𝑉𝑆𝑇𝐴 is slightly higher in FG sample compared to the CG sample by the same ~10% margin. 𝑉𝑆𝑇𝐴 remains constant on a singular band even when it expands, confirming the conjecture that band strain and corresponding 𝑉𝑆𝑇𝐴 are characteristic values. Only when bands intersect and interact, the strain in these localization structures rise noticeably.