Mechanical behavior and recovery of fiber reinforced concrete after high temperature exposure
Yüksek sıcaklık uygulaması sonrası lifli betonun mekanik davranışı ve iyileşmesi
  1. Tez No: 486866
  2. Yazar: ABDULLAH HUZEYFE AKCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU, DR. AHMET GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Yangında zarar görmüş betonların eski özelliklerini geri kazanması onarım ve iyileştirme açısından önem arz etmektedir, buna karşın bu konuda yapılan çalışmalar sayıca çok azdır. Sonuçların çoğu genellikle betonun dayanım kazanması ile ilgili verilerle sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada yüksek sıcaklık etkisinde zarar görmüş betonda soğuma sonrasındaki rehidrasyon ve bozulma süreci daha kapsamlı incelenmiştir. Bu sebeple, yüksek sıcaklıklara maruz bırakılmış farklı tiplerdeki hava sürüklenmiş lifli betonlara hava ve su kürü uygulanmıştır. Kür öncesi ve sonrası mekanik özellikler basınç testleriyle, morfolojik özellikler SEM, XRD ve TG analizlerle incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Ayrıca hava kürü sırasındaki bozulma süreci fotoğraflanarak takip edilmiş ve oluşan çatlakların beton dayanımı ile ilişkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak yüksek sıcaklığa maruz kalan betonlarda ciddi mekanik kayıplar ve morfolojik değişimler görülmekte ve bu kayıplar hava kürü sırasında devam etmektedir. Su kürü sırasında ise yüksek sıcaklık etkisiyle kötüleşen mekanik özellikler geri kazanılmaktadır. Çalışma sonunda seçilen beton grupları ile üretilen betonarme kirişlerde yapılan benzer incelemelerde de hava ve su kürünün belirgin etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In spite of the importance of strength regain of fire damaged concrete in terms of repair and rehabilitation, very few studies had been conducted. Most of the available data are in qualitative form and restricted to strength recovery only. In this study, rehydration and deterioration processes of concrete after high temperature exposure were investigated in details. Therefore, air and water re-curing methods were applied to air entrained fiber reinforced concrete incorporating different type of cementitious materials. Before and after re-curing processes, compression tests were conducted to determine mechanical properties and SEM, XRD and TG analyses were carried out to determine the morphological changes in concrete. Moreover, heated surfaces of concrete were monitored during air-recuring period and the relation between crack growth rate and compressive strength reduction were investigated. Deterioration in mechanical properties and changes in microstructure of concrete were observed after heating and these deterioration and changes continued during air re-curing period. On the other hand, recovery in mechanical properties and morphology of concrete were observed after water re-curing period. And finally, similar tests were conducted on reinforced concrete beams and prominent effects of air and water re-curing were also observed in these specimens.