Bir otomotiv servisinde risk analizi uygulamasına yönelik örnek bir çalışma
A study on the risk analyse application in an automative service
- Tez No: 486877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliği çalışmalarının amacı, iş kazalarından çalışanları koruma ve daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamanın yanı sıra risklerin öngörülmesi, değerlendirilmesi ve bu riskleri tamamen ortadan kaldırabilmek ya da zararlarını en aza indirebilmektir. Risklerin değerlendirilmesi, işletme dahilinde tüm faaliyetlerinde, ekipman kullanımının sağlık ve güvenlik üzerindeki etkilerinin sistematik olarak incelenmesini içerir. Bu çalışmada, oto işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği örnek uygulamalarına yer verilmiştir. İşletmedeki eğitim faaliyetleri ve çalışanların bu eğitimlerden nasıl yararlandıkları belirtilmiş ve olası riskler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety tells about, minimizing the risks that arise from the tools and equipments which have been used under working conditions, working of the workers in a controlled, peacefull environment. If the risks, dangers in a workplace is not known, occupational health and safety is igno- red then the workplace becomes unguarded against the risks, accidents, Occupational health and safety tells about the identification of the risks that is already inside the workplace, can oc- ur in the future, guessing the magnitude of the risk, grading, analayzing the risks that cause from these dangers, the studies that have been done in order to determine control measures. The studies also include exercises of occupational health and safety in car corporations. Training activities at the workplaces, how the workers have benefited from these activities have been clarified, possible risk factors have been evoluated.