LTE/4G hücresel haberleşme sistemlerine yönelik alıcı/verici anten sistemi tasarımı ve imalatı
Design and fabrication of transceiver antenna system for LTE/4G mobile telecommunication systems
  1. Tez No: 486885
  2. Yazar: İHSAN KANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1990'lı yıllar ile birlikte haberleşme teknolojisi tahmin edilemeyen bir ilerleme yaşamıştır. Cep telefonlarının yaygın olarak kullanılmaya başlanması bu gelişme sürecinde tartışılmaz en büyük etkiye sahiptir. İletişimi arttırmayı hedefleyen bu ilerlemeler hedef noktası olan insanların ilgisini çekmeyi başarmış ve teknolojilere olan ilgi günden güne artarak devam etmiştir. Günümüzde bu teknolojiler sadece haberleşme amacıyla kullanılmaktan çıkmış bilgi erişim, eğlence ve diğer birçok alanın vazgeçilmez parçalarından biri olmuştur. Haberleşme teknolojilerinin bu derece geniş alanlara hitap etmesi veri hızı, bant genişliği ve gecikme süresi gibi bir takım zorluklarla mücadele etmeyi zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda geçmişten günümüze kadar birçok çalışma yapılmış ve bu çalışmalar neticesinde haberleşme teknolojileri nesillere ayrılmıştır (1G,2G,3G). Günümüzde 3G haberleşme sistemleri yoğun olarak kullanılmaktadır ancak artan kullanıcı sayısı ve sürekli artma eğiliminde olan veri miktarı talebine istenilen düzeyde cevap veremediği aşikârdır. Bu sebeple yeni bir teknoloji olarak adlandırılan LTE/4.5 G sistem mimarisi üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılmıştır. Söz konusu sistem mimarisi ülkemizin geleceğe yönelik vizyon çalışmaları kapsamında ortaya koyduğu“Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları 2003 – 2023 Strateji Belgesi”'nde yer almayı başarmıştır. LTE/4.5G teknolojisinde haberleşmenin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli parametre sistem isterlerine cevap verebilen anten ünitesidir. Bu tez çalışmasında LTE/4.5G haberleşme sistemlerinin çalışma frekanslarına uygun, kapalı ve açık alan ortam çalışma koşullarına elverişli, yönsüz ve yüksek kazançlı tek bant ve çok bantlı anten tasarımlarına yer verilmiş, en iyi performans değerlerine sahip olan anten üretilip test edilmiştir. Çalışmalar neticesinde üretilen çok bantlı antenin hem 3G hem de LTE/4.5 G bantlarında efektif sonuçlar vermesi söz konusu antenin birçok uygulamaya tek çözüm olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak ortaya çıkan antenin ülkemizin 4G ve sonrası yatırımlarına uygun bir çözüm olabilecek performans sergilediği gibi geleceğe yönelik yapılması planlanan 5G sistem mimarisi çalışmaları için ülkemizin bilgi birikimine katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mobile communication technologies have an unpredictable progress in the begining of the 1990's. Wide spread using of mobile phone in that time has an incontroversable major effect on this progress. This improvements, has been focused to develeop communication among the people, has been fulfill to attract the engaged people and continued to rising increasingly. Nowadays, This technologies use not only for communication but also has been became an indispansable unit for information technology, entertainment and some other fields. The mobile communication technologies need to overcome tough problems such as data rate, bandwidth and time delay because of wide spread using of them. For this purpose, There are a lot of studies to eliminate of this problems from past to present and this studies has been divide into generations (1G,2G,3G). 3G broadband communication system has been widely used but it is clear that is unable to satisfy the rising demand of customer anymore. Because of this trouble. The sciencist has been focused on new technology called as LTE Release 8,9,10. The engaged system has been succeed to include on our country 's“ National Science and Technology Politics 2003 – 2023 Strategy Document”In the thesis work, Some antenna designs that compatible with LTE/4G system frequency, suitable for indoor and outdoor conditions, omni directional and high gain has been studied and the best of them has been fabricated. The study show us this antenna can be a good solution for multiple application thanks to it can be cover 3G, LTE, Wi-Fi and Bluetooth applications. Finally, This fabricated antenna considered as a good option for our country's 4G and next communications investments and focused as to contribute theoritical knowledge for 5G future investments.