Net neutrality in oligopolistic models of content provision and internet service provision markets
İçerik sağlama ve internet servisi sağlama piyasalarının oligopolistik modellerinde ağ tarafsızlığı
  1. Tez No: 764821
  2. Yazar: TURGUT ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER ECER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Net neutrality kavramı ilk ortaya atıldığı günden beri çok karmaşık ve çözülmesi zor bir problem olarak kabul edilmektedir (Wu, 2003). Netflix gibi içerik sağlayıcıları ve Comcast gibi internet servis sağlayıcıları ürünlerini son kullanıcıya sunarken, birbirlerine ihtiyaç duyarlar. İçerik sağlayıcı, internet servis sağlayıcı olmadan son kullanıcıya ulaşamaz, ve internet servis sağlayıcının kattığı değer, içerik sağlayıcı olmadan çok fazla değildir. Ancak bu içerik sağlayıcıların büyüklük ve farklılıklarını göz ardı etmemizi gerektirmez. Tezimde, içerik sağlayıcılarını, en fazla veri tüketen alan olan video streaming sağlayıcıları olarak, ve internet servis sağlayıcılarını ise hanelere sabit internet erişimi sağlayan firmalar olarak aldım. Odaklandığım pazar dışında çevrim içi navigasyon, alışveriş, oyunlar gibi bir çok farklı içerik sağlayıcılar ve sabit internet erişimi dışında, 3G/4G/LTE ve 5G gibi mobil hücresel veri erişim şebekleri mevcuttur. Bu noktadan sonra internet servis sağlayıcı (İSS) deyince sabit internet erişim şebekelerini ve içerik sağlayıcı (İS) deyince ise video streaming servis sağlayıcını kastediyorum. Net neutrality (NN), İSS'lerin, üzerinden geçen verilere müdahale etmeden son kullanıcıya iletmeleri ve İSS'lerin bu veriyi üzerinden geçirmek için İS'lerden herhangi bir ücret talep etmemeleri anlamına gelmektedir. Bu sayede, verinin herhangi bir değişime uğramadan isteyen son kullanıcıya ulaştırılması garanti altına alınır. Fakat, pratikte bu o kadar kolay değildir. İSS'ler son kullanıcılardan abonelik ücreti alırlar. Abonelikler genelde aylık veri miktarına (kotaya) göre kategorilendirilir. En basit durumda, ay içerisinde kota limitine ulaşan son kullanıcının erişimi kesilir, yada yavaşlatılır. Yavaşlatma, veriye müdahaledir ve net neutralitiye aykırıdır. Türkiye'deki Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ya da Amerika Birleşik Devletlerindeki Federal Haberleşme Komisyonu (FCC) gibi regülasyon kurumları sosyal faydayı maksimize edecek şekilde kuralları koyar ve uygular. Bir başka NN ihlali ise İSS'lerin İS'lerden ücret istemesidir. 18 Mayıs 2022'de Güney Kore Yüksek Mahkemesi, Netflix (İS) ile SK Broadband (İSS) arasında bir duruşma görülecek. Bu duruşmanın konusu SK Broadband firmasının Netflix'den içeriklerini üzerinden geçirme karşılığında, literatürde“termination fee”olarak adlandırılan ücret talep etmesidir. Güney Kore regülasyonunun kararsız ve çaresiz kalmasından kaynaklanan bu durum diğer ülkelerde de yaşanabilmektedir, örneğin Comcast ve Netflix arasında 2014'de yaşanan durum gibi. Tezimin konusu, NN ne zaman uygulanmalı probleminin çözümünü içermektedir. Bu çözüm, regülasyonların daha otoriter ve kendinden daha emin bir şekilde NN'nin yeri geldiğinde korunması, yeri geldiğinde de gevşetilmesini sağlayacaktır. Bu sayede, regülasyon, pazardaki firmaların kafa karışıklığı yaşamadan, termination fee kararları, pazarlıklar ve mahkemeler için daha fazla harcama yapmayarak, sosyal faydayı maksimize etmeyi sağlayacaklar. Greenstein et al. (2016) modelinde İSS ve İS'i perfect complement olarak tanımlamışlar ve bu sebeple termination fee'nin her bir firma için gelir maksimizasyonlarında ve sosyal faydada etkisiz olduğunu göstermişlerdir. Fakat eğer termination fee gerçekten etkisiz olsaydı, SK Broadband (İSS) gibi firmalar Netflix (İS) gibi firmalardan ücret talep etmezlerdi. Pazarda gördüğümüz durumu daha iyi modelleyebilmek için imperfect complementarity kullandım. Bunun sebebi, tanımladığım pazarda, İSS'in son kullanıcıya İS dışında faydaları ve İS'in de son kullanıcıya İSS dışında erişimi bulunmaktadır. Modelimde bu sebepten dolayı çapraz fiyat etkisi ve kendi fiyat etkisi parametreleri bulunmaktadır. Firmaların gelir maksimize çözümlerini ve toplam sosyal fayda maksimizasyon çözümlerini yaptıktan sonra termination fee'nin etkisinin daha önceki literatürde belirtildiği gibi kaybolmadığını görebiliyoruz. Calzada ve Tselekounis (2018) ve Bourreau & Lestage (2019) çalışmalarına baktığımızda CP ve ISP sayılarını arttırarak modellemeler yaptıkları görüyoruz. Calzada ve Tselekounis (2018), İS'ları arasındaki birbirlerine yönlerdime linklerinin termination fee ile ilikişkisine bakarken, Bourreau & Lestage (2019) ise birinin diğerine backbone ihtiyacı sebebiyle bağımlı olduğu iki oligopolistik rekabet içinde olan İSS'nın, monopolistik rekabet içinde olan İS'larla olan etkileşimini modellemiştir. Calzada ve Tselekounis (2018)'de imperfect complementarity açıkça söylenmese de üzeri örtülü şekilde bulunmaktadır. Benim modelime göre farklı olan nokta ise, İS'nin ücretlendirmesinin sabit ve reklam kaynaklı olmasıdır. Literatür araştırmalarım sonucu, modelimin literatürde önemli bir boşluğu doldurduğunu düşünüyorum. Modelim, İSS ve İS arasındaki imperfect complemetarity sayesinde hangi durumlarda hangi termination fee'nin sosyal faydayı arttırdığını hesaplayabilmektedir. Sonuçlara baktığımızda hangi düzeydeki çapraz fiyat etkilerinde ve İSS/İS kendi fiyat etkilerinde, dengede hangi termination fee'nin sosyal faydayı maksimize etmesi net olarak görünmektedir. Modelimde İSS son kullanıcıdan aylık abonelik ücreti, p, İS de son kullanıcıdan ayrıca aylık abonelik ücreti f alıyor. Bunların yanısıra, İSS de İS'den İS abonesi başına aylık termination fee, t alıyor. Modelin dengedeki çözümünde negatif değerdeki termination fee'ye izin verip, bu durumun pazardaki yansımlarını açıkladım. İS ve İSS'e olan talepler, sırasıyla qcp ve qisp olarak temsil edilmektedir. Modelim, Singh ve Vives (1984)'de belirtilen imperfect complementarity talep yapısına sahiptir ve kullandığım parametrelerin, a1, a2, b11, b, b22 tümü pozitif olacak şekilde düzenlenmiştir. Parametrelerden a1, a2, sırasıyla İSS ve İS'nin hedeflediği hane sayısını, b11, b, b22, sırasıyla, İSS'in kendi fiyat etkisini, çapraz fiyat etkisini ve İS'in kendi fiyat etkisini temsil etmektedir. Pazarda gözlemlediğimiz parametreleri kullanarak dört farklı senaryoda sosyal faydayı maksimize eden termination fee'yi hesapladım. Senaryoların parametrelerini mümkün olduğunca birbirine yakın olarak seçtim. Bu kritik parametreler Netflix ve Comcast firmalarının bilançolarından bulunmuştur. Bu parametreleri kullanarak çapraz fiyat etkisi ve firmaların relatif olarak kendi fiyat etkilerinin termination fee'ye etkisini açıkça görebiliyoruz. Netflix ve Comcast marjinal maliyetlerinin hesabında brüt marj (gross margin), diğer değişle, satılan ürünlerin maliyetinden arındırılmış gelir yüzdesi ve birim abone fiyat bilgisini kullandım. İSS'in marjinal maliyeti, kabaca İS'inkinin 9 katından fazla olduğunu hesapadım. Modelde kullandığım diğer parametre olan genişbant servislerine erişebilen hane sayısını belirledim. Değiştirdiğimde yeni ve alışılmışın dışında bir sonuç görmediğim için İSS ve İS hane sayısını aynı aldım. Senaryo 1, düşük çapraz fiyat etkisi ve İS'in kendi fiyat etkisinin İSS'in kendi fiyat etkisine göre daha büyük olduğu parametreleri içeriyor. Senaryo 2, yüksek çapraz fiyat etkisi ve İS'in kendi fiyat etkisinin İSS'in kendi fiyat etkisine göre daha büyük olduğu parametreleri içeriyor. Senaryo 3, düşük çapraz fiyat etkisi ve İSS'in kendi fiyat etkisinin İS'in kendi fiyat etkisine göre daha büyük olduğu parametreleri içeriyor. Senayo 4 ise yüksek çapraz fiyat etkisi ve İSS'in kendi fiyat etkisinin İS'in kendi fiyat etkisine göre daha büyük olduğu parametreleri içeriyor. Senaryo 1'de sosyal faydayı maksimize eden termination fee negatif bir sayı oluyor. Bu İSS'in İS'e ödeme yapması anlamına geliyor ki, bunu merger veya İSS'in kendi İS'ini kurması olarak açıklayabiliriz. Dünya'da bunu bir çok örneğini görmemiz mümkün, mesela Comcast'in Peacock lansmanı. Aynı senaryo içerisinde Netflix fiyat stratejisi ve karlılığını, fiyatının reel olarak artmadığını ancak abone sayısının az da olsa arttığı, bunun dinamik stratejiyle tutarlı olduğunu gösterdim. Sosyal faydayı maksimize eden termination fee yanısıra firmaların toplam gelirini maksimize eden termination fee'yi hesapladım. Buradaki amacım, bu iki değerin birbirinden çok farklı olduğunu gösterip, İSS ve İS'in cartel davranışı göstermeye eğilimleri olmayacağını ortaya koydum. Bu senaryo'da ayrıca, çapraz fiyat etkilerinin düşük olması durumunda önemin düşük marjinal maliyeti olan firma yani İS'e doğru kaydığını gösterdim. Burada ayrıca sabit maliyetlerin önemini vurguladım. Sosyal faydayı maksimize ederken, sabit giderlerin etkisinin yok olması nedeniyle, karar verirken sabit giderlerin olması gereken seviyelerden çok yüksek olmaması gerekliliğini belirttim. Senaryo 2 ve 3'de yine termination fee'nin negatif olması gerektiği ortaya çıkıyor. Bu da NN kurallarının uygulanması gerektiğine işaret ediyor. Senaryo 4'te termination fee pozitif çıkıyor. Bu da kısaca İS'in İSS'e abone başına ödeme yapması gerektiğinin ve dolayısıyla NN kurallarının esnetilmesinin sosyal faydayı maksimize edeceğini bulmuş oldum. Her senaryo'da bulduğum sosyal fayda maksimize eden t değeri sayesinde, t = 0 durumuna göre sosyal faydada %0,8 ile %24 oranında artış sağlandığını hesapladım. Senaryo 1 – 3 parametrelerinin hakim olduğu durumlarda net neutralitynin harfiyen uygulanması ve Senaryo 4 parametrelerinin hakim olduğu durumlarda ise net neutrality uygulamasında İS'in İSS'e ödeme yapabileceği yönde gevşetilmesinin sosyal faydayı arttırdığını gösterdim. Sonuç olarak, modelim sayesinde artık regülasyon hangi durumda NN'yi katı bir şekilde uygulamalı ve hangi durumda esnetmesi gerektiğini ortaya koymuş oldum. Bu da bir yandan regülasyonun etkinliğini arttırırken, diğer yandan da sosyal faydayı maksimize etmiş olacak. Appendix'te paylaştığım Mathematica kodum sayesinde her türlü senaryo incelenip optimum termination fee kolaylıkla bulunabilir. Kod aynı zamanda dengedeki İSS ve İS fiyatlarını, İSS ve İS taleplerini, İSS ve İS karlılıklarını, İSS ve İS'ten kaynaklanan tüketici faydalarını, sosyal faydayı ve İSS, İS ve çapraz elastisiteleri hesaplayıp, t = 0 ve optimum sosyal fayda maksimize eden t değerlerindeki durumlarını göstermektedir. Ayrıca, sonuç tablosu, farkı kolaylıkla görüp değerlendirmek için delta sütunu içermektedir. Kod'a benzer yaklaşımlarla, hesaplanması faydalı olabilecek kavramlar da eklenebilir. Buna örnek olarak firmaların toplam karlılığını verebiliriz. Tezimdeki imperfect complementarity modelinin ortaya koydukları sonuçlar sayesinde, NN konusundaki yanlış kararları önleyip, global içerik sağlayıcılar ve internet servis sağlayıcılar pazarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine fayda sağlayabiliriz. Zamanla içerikler daha da çeşitlendikçe, bu modelin faydalarının o pazarlarda da geniş etkiye sahip olacağını öngörüyorum.
Özet (Çeviri)
Importance of telecommunications in all societies and all industries is growing tremendously. From entertainment to even the most basic needs such as ordering potable water right at our doorsteps, we rely on the telecommunication networks to provide us the means. Behind the scenes there is a complex mesh of advanced technology with an evolving market interaction of Content Providers (CPs) and Internet Service Providers (ISPs) racing to profit from the end-users (EUs). National Telecommunications Regulatory Authorities (NTRA) in each country regulate the market to maximize the total welfare. Net Neutrality (NN) is the mechanism that is implemented and safeguarded by the NTRAs that protects against discrimination of data. As a principle, NN advocates that all data has been created equal and shall not be throttled, discarded, de-prioritized or charged differently than any other data. Furthermore, NN prevents ISPs asking for termination fees from CPs to give them access to the EUs. Content Providers (CPs) seem to be generally pro-NN and ISPs seem to be against NN, likely because of the relative inelasticity of end-user demand for ISPs compared to CPs, which is reflected in the joint demand structure as I model in this dissertation. Latest academic articles have focused on the successive monopoly or successive oligopoly models in vertically related markets to explain the dynamics of the CP, ISP and end-user interaction. In these models, upstream is the CP (e.g., Netflix, BluTV), downstream is the ISP (e.g., Comcast, TTNet). In early models, CPs and ISPs are assumed to be perfect complements. Therefore, the termination fee that the CP pays to the ISP becomes irrelevant, and hence does not impact the prices to the end-user or the total welfare. This result is not consistent with what we observe in the industry, like the case between South Korea Broadband and Netflix (Bae et al., 2021). Indeed, there is mounting pressure from ISPs to allow these payments, which means these fees are not irrelevant. My conclusion is that the perfect complementarity assumption is inappropriate to explain the industry. In my model, I introduce imperfect complementarity, which releases the constraint that the quantity of CP demanded, and the quantity ISP demanded to be equal, and I show that introducing a non-zero termination fee may indeed increase total welfare. Therefore, we recommend NTRAs to consider termination fee as a leverage to maximize the social welfare within each country. Furthermore, I show that the need for net neutrality depends on the level of complementarity and own price effects of the ISP and the CP relative to each other.