Doğal bir adsorban olan klinoptilolitin Cyprinus carpio'da bazı hematolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of clinoptilolite is a natural adsorbent on some hemotological parameters in Cyprinus carpio
- Tez No: 486893
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ CİCİK, DOÇ. DR. NURAY ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Araştırmada, doğal bir şelatlayıcı ajan olan klinoptilolitin (0,40 µ) 2, 4, 8, 16, 32 g/l'lik ortam derişimlerinin 3, 7, 21 ve 30 gün sürelerde, Cyprinus carpio'nun hematokrit düzeyi, eritrosit sayısı, ortalama eritrosit hacmi (MCV), eritrosit ve eritrosit nukleus alanı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İncelenen parametrelerden hematokrit düzeyinin analizinde mikrohematokrit yöntemi, eritrosit sayısı, MCV, eritrosit ve eritrosit nukleus alanının analizinde mikroskobik yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of clinoptilolite which is a natural adsorbenton hematocrit, erythrocyte counts, mean corpuscular volume (MCV) erythrocyte and erythrocyte nucleus area of C. carpio exposed to 2, 4, 8, 16, 32 g/l clinoptilolite (0.40 µ size) during 3, 7, 21 and 30 days was studied. Hematocrit level was measured by microhematocrit method and erythrocyte count, MCV, erythrocyte and erythrocyte nucleus area were analyzed by microscopic methods.