Somut olan ve somut olmayan kültürel mirasın Yalvaç Hisarardı Köyü üzerinden incelenmesi ve koruma önerilerinin geliştirilmesi
Investigation of tangible and intangible cultural heritage concept within the scope of Yalvac Hisarardi Village and development of conservation proposals
  1. Tez No: 486911
  2. Yazar: NURULLAH SAMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM ELİF ÇELEBİ KARAKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma somut olan ve somut olmayan kültürel miras kavramı ve Isparta Kenti'nin Yalvaç İlçesi'ne bağlı Hisarardı Köyü'nün somut olan ve somut olmayan kültürel mirası kapsamında değerlendirilecek bulgularını ortaya koymayı hedeflemektedir. Belirlenen hedef doğrultusunda öncelikle somut olan ve somut olmayan kültürel miras kavramı akademik ve yasal çerçeve üzerinden tanımlanmaya ve sınırları oluşturulmaya çalışılmıştır. Akabinde çalışma alanı olarak Hisarardı Köyü'nün somut olan ve somut olmayan kültürel miras bağlamında seçilme nedenleri üzerinde durulmuştur. Bir sonraki adım olarak Hisarardı Köyü'nün tarihsel, arkeolojik, kentsel, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimi detaylı olarak incelenmiştir. Ardından Hisarardı Köyü'nün somut olan ve somut olmayan kültürel mirasının araştırılması, tanımlanması ve belgelenmesi çalışmaları yapılmıştır. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun köy ile ilgili kararları incelenmiş, kamu kurumları ile halk arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla köy halkıyla anketler yapılmış ve köyün günümüzdeki durumunu ve sorunlarını ortaya koymak amacıyla doku analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında köyün mimari ve çevresel nitelikleri, koruma altına alınması gereken değerleri, korunmuşluk ve değişmişlik durumları, günümüzdeki bozulmalar, koruma sorunları ve müdahale kararlarında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ortaya konulmuştur. Son olarak Yalvaç Hisarardı Köyü'nün korunması ve gelecek kuşaklara özgün değerleri ile aktarılabilmesi için planlama önerileri geliştirilmiştir. Bu önerilerin yerel yönetimler tarafından yapılması planlanan kültürel turizm işlevli koruma-yaşatma projesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the tangible and intangible cultural heritage concept and findings that will be evaluated within the context of the tangible and intangible cultural heritage of Hisarardı Village of Isparta Town connected to Yalvac District. In the direction of the determined target, firstly, the concept of tangible and intangible cultural heritage has been tried to be defined and bounded by the academic and legal framework. Then discussed the reasons for Hisarardı Village's selection as a tangible and intangible cultural heritage. As a next step, historical, archaeological, urban, socio-economic and socio-cultural development of Hisarardı Village has been examined in detail. Later, studies were conducted to investigate, identify and document the tangible and intangible cultural heritage of Hisarardı Village. Antalya Regional Council for the Preservation of Cultural Heritage decisions were examined and village surveys were carried out in order to provide links between public institutions and the public and tissue analyzes were carried out in order to reveal the current state of the village and its problems. In the findings, the architectural and environmental characteristics of the village, the values to be protected, the conditions of preservation and alteration, the present deterioration, the protection problems and the intervention decisions have to be taken into consideration. Finally, planning proposals have been developed so that Yalvac Hisarardi Village can be preserved and transferred to the future generations with their original values. It is aimed that these proposals will contribute to the cultural tourism-preservation-survival project planned by the local administrations.