Ev tipi soğutma cihazlarında, yalıtım malzemelerine bağlı enerji verimliliğinin teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of energy efficiency on insulation materials in home type cooling devices
  1. Tez No: 486916
  2. Yazar: MEHMET EFE KANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Enerji ve enerjinin verimli bir şekilde kullanımı günümüzün en önemli konuları arasında yer almaktadır. Beyaz eşya pazarı son 20 yıldır büyük bir ivme ile büyümekte ve günün ihtiyaçlarına göre sürekli olarak kendini yenilemektedir. Bu yenileme süreci içerisindeki en büyük araştırma ve geliştirme konusu ise, daha az enerji harcayan beyaz eşyaların üretilmesidir. Son zamanlarda gelişen teknolojiyle kompresörler verimliliği en üst seviyelere gelmiştir ve kompresör sadece soğutucunun çalışma anında etkili biri faktördür. Ev tipi soğutucularda enerji tüketiminin azaltmanın asıl yolu ise ısı yalıtımının iyileştirilmesidir. Eşdeğer iki soğutucudan ısıl iletkenlik performansı daha iyi olan bir yalıtım malzemesi kullanılması durumunda, iç ortam istenilen sıcaklık değerine daha hızlı bir şekilde ulaşır. Bu durum buzdolaplarında mevcut yalıtım malzemeleri poliüretan (PU) yerine çok daha düşük ısıl iletkenliğe (4-8 mW/mK) sahip, vakum yalıtım panellerinin (VYP) kullanımını hızla artırmaktadır. Vakum yalıtım panelleri, bir iç dolgu malzemesine, gaz giderici ve geçirimsiz bariyere vakum uygulanması ile elde edilmektedir. Uygulanan vakum seviyesi ısıl iletkenlik katsayısında oldukça belirleyici olmaktadır. Bu tip bir panelin buzdolaplarının yalıtımında kullanılması ile enerji tüketim değerlerinin ve enerji sınıfının belirlenmesi açısından oldukça önemli olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile ev tipi bir soğutucunun yalıtımında mevcut yalıtım malzemesi olan PU ve yeni nesil yalıtım malzemesi olan VYP kullanımının hem nümerik hem de deneysel olarak analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına bağlı olarak her iki yalıtım malzemesinin kullanıldığı bir buzdolabında TS EN 62552 standardına uygun olarak enerji ve performans testleri tamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlardan PU yalıtım malzemesinin kullanıldığı buzdolabı için enerji indeksi A iken Yeni nesil VYP kullanılan buzdolabı için enerji indeksi A++ olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The efficiently use of energy and energy is among the most important issues of today. The white goods market has been growing with great acceleration for the last 20 years and it constantly renews itself according to the needs of the day. The biggest research and development in this renewal process is the production of white goods that consume less energy. With the recent advances in technology, the efficiency of compressors has reached the highest levels and the compressor is an effective factor only in the operation of the cooler. The main way to reduce energy consumption in household coolers is to improve heat insulation. If an insulation material with better thermal conductivity performance than the equivalent of two coolers is used, the indoor environment will reach a desired temperature faster. This situation rapidly increases the use of vacuum insulation panels (VYP), which have much lower thermal conductivity (4-8 mW / mK) than polyurethane (PU) insulation materials in refrigerators. Vacuum insulation panels are obtained by applying an internal filling material, degasser and vacuum to the impermeable barrier. The applied vacuum level is very decisive in the coefficient of thermal conductivity. The use of this type of panel in the insulation of refrigerators seems to be very important in terms of determining energy consumption values and energy class. In this study, both the numerical and experimental analysis of the use of PU and new generation of insulation material VYP, the insulation material present in the insulation of a domestic cooler, were made. Energy and performance tests have been completed in accordance with TS EN 62552 standard in the refrigerator where both insulation materials are used. EEI of the refregirator was determined A for the PU insulation material was used, and EEI is A++ for the VYP was used.