Ev tipi soğutma cihazlarında soğutma yükü ve soğutucu akışkan miktarının sistem performansına etkisinin gürültü ve titreşim yönünden incelenmesi
Investigation of the effect of cooling load and refrigerant amount on system performance in terms of noise and vibration in domestic refrigeration devices
  1. Tez No: 732293
  2. Yazar: CİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir soğutma sisteminin, düşük enerji sarfiyatına, yüksek performans değerine ve düşük titreşim ve gürültü emisyonlarına sahip olması hem çevresel hem de ekonomik nedenlerden ötürü oldukça önemlidir. Soğutma sistemlerini oluşturan malzemlerin ve sisteme şarj edilecek çalışma akışkanının en uygun özellik ve miktarlarda tercih edilmesi ile sistemlerin tüm soğutma yüklerinde verimli bir şekilde çalışması sağlanabilir. Bu çalışmada, buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi esasına göre R600a soğutucu akışkanı ile çalışmakta olan bir ev tipi soğutma cihazına 62, 72, 82, 92 gr soğutucu akışkan şarj edilerek, 25, 50, 75, 100, 125 ve 140 W soğutma yüklerinde enerji tüketimi, sıcaklık, basınç, gürültü ve titreşim değerleri ölçümüş ve elde edilen veriler ile sistemin her bir şart altında sahip olduğu soğutma tesir katsayısı (COP), ekseji verimi, kompresör izantropik verimi, yoğuşturucu ve buharlaştırıcı kapasiteleri tespit edilmiştir. Çalışmada, değişken soğutma yükleri altında çalışan ev tipi soğutma sistemlerinde çeşitli sebeplerle meydana gelebilecek soğutucu akışkan miktarındaki değişimin, sistemin çalışma özellikleri ile gürültü ve titreşim emisyonları üzerine etkileri ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Bu yolla, soğutma sistemlerinde gürültü ve titreşim emisyonlarındaki değişimin sistemin çalışma özelliklerinde ne gibi etkiler neticesinde ortaya çıktığının belirlenmesi ve bu etkilerin tespitlerinin yapılabileceği kestirimci bakım sayesinde, arıza teşhisi ve tespitinin kolaylıkla önceden tahmin edilmesi bakımından yol gösterici olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is very important for a cooling system to have low energy consumption, high performance and low vibration and low noise emissions for both environmental and economic reasons. It can be achieved that the systems operate efficiently at all cooling loads by choosing the materials that form the cooling systems and the refrigerant to be charged to the system in the most appropriate properties and quantities. In this study, 62, 72, 82, 92 gr of refrigerant is charged to a household refrigeration device operating with R600a refrigerant on the basis of vapor compression refrigeration cycle. Energy consumption, temperature, pressure, noise and vibration values were measured at 25, 50, 75, 100, 125 and 140 W cooling loads and the cooling effect coefficient (COP), exegesis efficiency, compressor isentropic efficiency, condenser and evaporator capacities of the system under each condition were determined with the obtained data. In this study, the effects of the change in the amount of refrigerant that may occur for various reasons in household cooling systems under variable cooling loads, on the operating characteristics of the system, noise and vibration emissions, and the relationship between them were investigated. In this way, it has been seen that it will be a instructive in terms of determining which operating characteristics affect how on the changes in the noise and vibration emissions in the cooling system and thus easiliy predicting the fault diagnosis and detection thanks to the predictive maintenance in which these effects can be determined.