Antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kombinasyonlarının kemometrik tayini
Chemometric determination of antibiotic and analgesic combinations
- Tez No: 486923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİDE ERTOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, kemometrik kalibrasyon yöntemleri (temel bileşen analizi yöntemi (PCA), temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS), farmasötik preparattaki Parasetamol ve Amoksisilin' in aynı anda miktar tayinlerine hiçbir ayırma işlemi kullanmaksızın başarıyla uygulanmıştır ve bu yöntemler UV Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen veriler kemometrik olarak değerlendirilmiştir. Belirtilen kemometrik yöntemlerin geçerliliğin belirlenmesinde, Parasetamol ve Amoksisilin bileşiklerini içeren 25 adet karışımdan oluşan kalibrasyon (konsantrasyon) seti, hazırlandı. Kalibrasyon setinin 200‐800 nm aralığında absorpsiyon spektrumu kaydedildi. Kalibrasyon seti ve bu sete karşılık 215‐310 nm aralığında elde edilen absorpsiyon verileriarasındaki ilişkiden yararlanılarak üç kemometrik kalibrasyon oluşturuldu. PCA, PCR ve PLS yönteminin geçerliliği, Parasetamol ve Amoksisilin içeren sentetik karışımların analiziyle gerçekleştirildi. PCR ve PLS yöntemlerinin Parasetamol ve Amoksisilin ve Amoksisilin karışımlarının analizine uygulanmasında, PCR ve PLS için % geri kazanım sonuçları ile karşılık gelen standart sapma değerleri sırasıyla Parasetamol için %99.59 / %0.57 ve %99.29 / %0.87 ; Amoksisilin için %99.2 / %0.73 ve %99.5 / %1.08 olarak bulundu. Sonraki basamakta PCA, PCR ve PLS yöntemleri, ticari farmasötik preparattaki Parasetamol ve Amoksisilin' in aynı anda miktar tayinlerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
ponent analysis (PCA), partial least square (PLS) and principal component regression (PCR)) were successfully applied for the simultaneous determination of Paracetamol, and Amoxicillin in pharmaceutical preparations without using any separation step. The data of UV‐Visible Spect‐ roscopy was applied to the chemometric calculations. For the validation of these chemometric methods, a calibration set of 25 binary mixtures containing compounds in the working range of 25 μg/mL for Paracetamol, 25μg/mL for amoxicillin were prepared in set 200‐800 nm range absorption spectra were recorded. Three chemometric calibrations were constructed by using the relationship between the calibration set and its corresponding absorption data obtained in the range 215‐310 nm. The synthetic mixtures of two drugs were used for the validity of the calibrations. Means recoveries (percent) and relative standard deviations of PCR and PLS methods were found to be 99.59% / 0.57% and 99.29% / 0.87% for paracetamol; 99.2% / 0.73% ; 99.5 7% 1.08% for amoxicillin respectively. In the next step, the PCA, PCR and PLS methods were applied for the simultaneous determination of Paracetamol and Amoxicillin in commercial pharmaceutical preparations and successful results were obtained.